Wizyta studyjna w Sandomierzu!

W dniach 25-26.05.2018 r. odbył się wyjazd studyjny do Sandomierza zorganizowanyw ramach projektu współpracy „Stwórzmy Razem Markę Lokalną”. Wzięli w nim udział zwycięzcy i laureaci konkursu „Pomysł na produkt lokalny” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” i LGD „Brynica to nie granica”. Jego celem było poznanie lokalnych produktów, pracowni, technik wytwarzania, a także okolicznych miejsc dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych w Sandomierzu i okolicach.

Wizyta studyjna, pozwoliła uczestnikom zobaczyć działania Fundacji Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Na początku przedstawiciele Fundacji przedstawili uczestnikom wyniki swojej dotychczasowej działalności oraz projekty zrezalizowane przy ich pomocy. Później grupa brała udział w wycieczce po najciekawszych miejscach w centrum miasta i miała okazję zobaczyć m.in. destylat czy Spiżarnię Sandomierską, gdzie można nabyć wyłącznie produkty spożywcze lokalnych producentów. Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w Obrazowie, gdzie można było podziwiać wzorową współpracę samorządu lokalnego i organizacji oraz grup społecznych. Uczestnicy zobaczyli odnowiony budynek starej szkoły, który stał się siedzibą lokalnych organizacji pozarządowych. Wójt Obrazowa pokazał grupie również okoliczny staw ekologiczny i górkę saneczkową. W trakcie tego pobytu przyblizono zebranym historię utworzenia i działania Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego, Akademii Kobiet Twórczych czy gospodarstwa Wojtasówka, gdzie odbyła się kolacja. Wszystkie posiłki, jakie serwowano uczestnikom w czasie pobytu przygotowywane były na bazie produktów lokalnych.

Drugiego dnia przygotowano wizytę w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach, gdzie zebrani mogli usłyszeć o powstaniu Inkubatora i jego roli, a także sami wyprodukować jabłka prażone. Uczestnicy odwiedzili Willę Dzika Róża, której właściciel opowiadał o swoim projekcie i pięknej okolicy, później spacerowali po Górach Pieprzowych i podziwiali panoramę Sandomierza. Kolejnym punktem wyjazdu było odwiedzenie Izby Pamięci Zawiszy Czarnego. Wójt Gminy Dwikozy osobiście powitał uczestników u progu Dworu Dwikozy, gdzie odbył się obiad pożegnalny. Na koniec wyjazdu grupa mogła poznać proces produkcji lokalnych win w Winnicy Sandomierskiej.

Poznanie działalności Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, stowarzyszeń oraz mieszkańców m.in. z terenów Sandomierza, Obrazowa, Dwikóz, Garbowa i Gór Wysokich, a także projektów realizowanych przy dużym udziale dotacji zagranicznych znacznie pogłębiło wiedzę uczestników wyjazdu i pokazało praktyki godne naśladowania.

Bardzo dziękujemy za uczestnictwo w wyjeździe i życzymy jak największych sukcesów w promocji swojego produktu oznaczonego "Marką Lokalną"! Mamy nadzieję, że wyjazd spełnił Państwa oczekiwania.

Przeczytaj także