Sport to zdrowie, uświadom to sobie!

W Gminie Herby można odpocząć, zrelaksować się, a także uzupełnić swój poziom endorfin, ćwicząc na nowej Siłowni plenerowej w miejscowości Herby, przy ul. Reymonta.

W 2016 roku gmina Herby wystąpiła z wnioskiem do Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. Projekt nosił tytuł: „Budowa terenu rekreacyjnego – siłowni na wolnym powietrzu w miejscowości Herby” i został złożony w ramach naboru 01/2016 – Zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru. 
Wniosek został pozytywnie rozpatrzony a kwota utworzonej inwestycji wyniosła 50 014,46 zł.

Pomysł narodził się w sercach mieszkańców, którzy bardzo chcieli mieć możliwość ćwiczenia na profesjonalnej siłowni. Jej największym atutem stało się to, że jest ogólnodostępna, nowoczesna i co najważniejsze darmowa.
Jest to piękna inicjatywa dla mieszkańców Gminy Herby, gdyż każdy może z niej korzystać. Nie ma tutaj takich barier jak wiek, czy płeć. Nie ma żadnych przeszkód, by móc swobodnie rozwijać swoje pasje i zainteresowania.  Siłownia ma wiele zastosowań. Jest miejscem, w którym społeczność może się integrować, prowadzi do zmniejszenia problemów z otyłością i wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Jest miejscem, które po prostu zachęca do wyjścia z domu.

Budowa siłowni jednak nie była łatwa. Należało zagospodarować przeznaczony na ten cel „skrawek ziemi” od samych podstaw. Ekipa zajmująca się budową, musiała położyć kostkę brukową, przymocować urządzenia do ćwiczeń, do których należą takie przyrządy jak:

  • Urządzenie THJ-D03-S Wahadło + Pylon + THJ-D08-S Twister, jest to urządzenie, które wzmacnia mięśnie ramion, nóg i pasa, brzucha, pleców i klatki piersiowej, usprawniając ruch kończyn, poprawia wydolność krążeniowo – oddechową;
  •  Urządzenie THJ-D04-S Biegacz + Pylon + THJ-D15-S Jeździec, ma za zadanie poprawę zmysłu równowagi, wzmacnia kończyny dolne, poprawia wydolność płuc i serca oraz wzmacnia mięśnie ramion;
  • Urządzenie THJ-D11-S Orbitrek + Pylon + THJ-D25-S Rower, jest to najbardziej popularne urządzenie, wzmacniające mięśnie nóg i poprawiające ogólną kondycję ruchową;
  • Urządzenie THJ-D33-S Motylek + Pylon + THJ-D01-S Wyciskanie, sprzęt przeznaczony do wzmacniania mięśni klatki piersiowej, ramion i barków;
  • Urządzenie THJ-D32-S Wioślarz + Pylon + THJ-D05-S Prasa do nóg, to urządzenie, które rozwija i wzmacnia mięśnie nóg , w szczególności mięsień pośladkowy oraz dolne mięśnie brzucha;
  • Urządzenie THJ-D14-S Koła Tai Chi małe + Pylon + THJ-D21-R Stepper, jest to nowoczesne urządzenie, które świetnie zwiększa elastyczność stawów barkowych, wzmacnia mięśnie barków, nadgarstków oraz ramion.

 

Jednak na tym nie kończyła się praca fachowców. Gmina w swoim projekcie zadbała także o ekologię. Powstały śmietniki na segregację odpadów. Jest to idealne rozwiązanie, gdyż w takim miejscu gromadzają się przeważnie takie śmieci, które mogłyby zostać przetworzone i powtórnie wykorzystane. Zamiast wrzucać je do jednego kubła, mamy możliwość ich segregacji. Takie zastosowanie wzmocni kulturę dbania o środowisko wśród wszystkich osób uczęszczających na siłownię plenerową.

Dla osób, które chcą odpocząć i chwilkę się zrelaksować, zamontowano dwie piękne ławki parkowe. Dodatkowo w widocznym miejscu przymocowano regulamin siłowni plenerowej, po to by każdy miał świadomość tego, że w nowo zagospodarowanym miejscu obowiązują zasady, których należy przestrzegać, ponieważ z siłowni trzeba korzystać w należyty sposób dla zapewnienia bezpieczeństwa swojego i innych uczestników zajęć na wolnym powietrzu.

Gratulujemy przede wszystkim mieszkańcom Gminy Herby oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowej siłowni plenerowej. Jest to Wasz wspólny sukces, dbajcie o nowy obiekt i korzystajcie z niego, ponieważ sport to samo zdrowie!