Sołectwo z wielkim potencjałem

Kolejny sukces Gminy Toszek, który pokazał ogromne zaangażowanie mieszkańców Sołectwa Pisarzowice oraz całej Gminy w celu poprawy jakości życia społeczności lokalnej.

Pisarzowice to Sołectwo znajdujące się w Gminie Toszek.
Mimo swojej niewielkiej wielkości ma w sobie ogromny potencjał. Tym potencjałem okazuje się Społeczność wiejska, która liczy zaledwie 355 mieszkańców.
Głównym problemem jaki nurtował mieszkańców był brak miejsca do aktywnego wypoczynku. Miejsca gdzie każdy mieszkaniec mógłby spotykać się z przyjaciółmi, spędzać aktywnie czas bawiąc się na świeżym powietrzu oraz odpocząć od codziennego zgiełku.
Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali problem przy okazji spotkań sołeckich lub na sesjach Rady Miejskiej Toszka, jednak budżet nie pozwalał na zrealizowanie tak wysokiej inwestycji wyłącznie z środków własnych Gminy i Sołectwa.
Wyraźna potrzeba mieszkańców została wysłuchana przez pracowników Samorządu Toszeckiego, którzy zgodzili się zaaplikować wniosek o dofinansowanie inwestycji  za pośrednictwem Biura LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” pt. „Zagospodarowanie Terenu Sołectwa Pisarzowice poprzez budowę placu zabaw dla mieszkańców Gminy Toszek”.

Pomysł okazał się trafiony, Aktywna współpraca samorządu Toszeckiego z mieszkańcami oraz Sołtysem Wsi Pisarzowice sprawiła, że w tej malowniczej okolicy powstała atrakcja dla każdego.
W tym miejscu nie ma przeszkód wiekowych. Zagospodarowanie terenu sprawiło, że miejsce jest nie tylko przeznaczone do aktywnego wypoczynku dla dzieci, ale także młodzież, rodzice a nawet Seniorzy mogą znaleźć tam chwilę odpoczynku przeznaczoną dla siebie. Najważniejszym aspektem tego miejsca jest fakt, że mieszkańcu mają miejsce w swojej miejscowości do integracji społecznej. Takie inicjatywy wzmacniają przede wszystkim więzi międzyludzkie, co w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebnym aspektem do szczęśliwego życia.

Miejsce zostało podzielone na trzy strefy:

  • Edukacyjno-zabawową,
  • Sportową,
  • Rekreacyjną,

Strefa edukacyjno – zabawowa, to miejsce w którym znajduje się: skośny ślizg strażacki, wejście linowe, drabinki, ścianka wspinaczkowa, mostek z dwiema wieżami widokowymi, drzewko linarne, huśtawkę podwójną oraz huśtawkę bocianie gniazdo. Są to atrakcje głównie przeznaczone dla dzieci i młodzieży, którzy rozwijają poprzez zabawę swoją wyobraźnię, aktywnie bawiąc się przy tym z rówieśnikami.

Strefa sportowa- zawiera zewnętrzną siłownię plenerową składającą się z urządzeń przeznaczonych głównie do ćwiczeń mięśni klatki piersiowej oraz mięśni ud i nóg.
Siłownia jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Działa korzystnie na nasze samopoczucie zwiększając poziom endorfin oraz na naszą sprawność fizyczną i zdrowie.

Strefa rekreacyjna – jest miejscem gdzie znajduje się miejsce do wspólnego biesiadowania, czyli grill oraz ławeczki na których można odpocząć i spędzając w miłej atmosferze, wspólnie czas. Pisarzowicki plac zabaw jest miejscem w pełni bezpiecznym poprzez zainstalowane ogrodzenie o które zadbał Samorząd Toszecki.

Wartość utworzonej inwestycji wynosiła 50 000,00zł a kwota dofinansowania projektu: 29 867,00zł.

Trwała inwestycja to nie wszystko co powstało w tym miejscu. Potencjał jaki mają w sobie mieszkańcy Pisarzowic skłonił ich do wspólnego dbania o dobro jakim zostali obdarzeni. Od razu po skończonej budowie atrakcji, społeczność zabrała się do wspólnej pracy dbając o walory estetyczne tego miejsca. Powstały piękne rabatki kwiatowe oraz skalniaki. Całość prac społecznych koordynowała Pani Sołtys Monika Błażytko.

Podczas otwarcia placu zabaw, dzieci aby pokazać swoją wdzięczność przygotowały piękne laurki, które przekazały Burmistrzowi Toszka – Grzegorzowi Kupczykowi. Szef Toszeckiego magistratu w zamian za ten uroczy gest poczęstował najmłodszych słodkim poczęstunkiem. Fakt ten pokazał jak bardzo Gmina oraz wszyscy jej mieszkańcy są z sobą zżyci oraz jaki potencjał w sobie mają dbając każdego dnia o dobro siebie nawzajem.