Gala finałowa rozdania Certyfikatów Marki Lokalnej

W dniu 16 maja br. w Pawonkowie odbyła się Gala finałowa rozdania statuetek i certyfikatów MARKI LOKALNEJ  w konkursie „Pomysł na produkt lokalny”, który został zorganizowany w ramach projektu współpracy realizowanego przez Stowarzyszenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska” i LGD "Brynica to nie granica”. Celem konkursu było wyłonienie grupy najlepszych produktów i usług z obszaru dwóch partnerskich Lokalnych Grup Działania, które dzięki swoim walorom jakościowym i użytkowym będą kreatorem marki lokalnej. 

Do Pawonkowa w tym dniu przybyli zwycięzcy i laureaci konkursu, członkowie Jury, przedstawiciele partnerskich LGD oraz władze samorządowe gmin laureatów konkursu.

Galę poprowadził Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”  Piotr Leksy i Przewodniczący Zarządu LGD „Brynica to nie granica” Jerzy Jóźwik. Wyrazili oni słowa uznania laureatom konkursu za ich pracę i zaangażowanie społeczne oraz podziw za niepowtarzalne pomysły, potencjał twórczy i chęć działania.
Zdaniem koordynatora projektu, Anny Korzekwy-Wojtal, produkty i usługi lokalne są bardzo ważnym elementem powrotu do tradycji, historii i kultury regionu. Kształtują tożsamość i przynależność do naszych małych ojczyzn. Budują jakość życia społecznego i kulturowego w naszym życiu.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pana Arkadiusza Rybaka – dyrektora Muzeum Miejskiego "Szytgarka” w Dąbrowie Górniczej - wyłoniła łącznie 29 laureatów, w tym zwycięzców w trzech kategoriach konkursowych. Wyróżnione godłem MARKI LOKALNEJ produkty i usługi, spełniają wszystkie standardy i polecane są osobom z obszaru kraju i zagranicy jako wzorcowe z terenu dwóch Lokalnych Grup Działania. Laureaci mogą posługiwać się marką w kampaniach reklamowych i materiałach promocyjnych.

Dla osób przybyłych na uroczystość przygotowano drobny poczęstunek oraz prezentację wybranych produktów. Galę uświetnił koncert w wykonaniu Weroniki Gaidy (harfa) i Barbary Lamers (flet). Panie zaprezentowały szereg znanych, lubianych utworów, które niewątpliwie były "ucztą muzyczną” dla zgromadzonych.

Przy tej okazji pragniemy również przypomnieć Państwu kto uzyskał tytuł zwycięzcy oraz laureata konkursu "Pomysł na produkt lokalny":
W kategorii: sztuka/rękodzieło/rzemiosło za najlepszy produkt  z obszaru Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” komisja uznała: Pracownię Artystyczną WORKROOM (Gmina Ciasna) prowadzoną przez Katarzynę Płuciennik. Z kolei Malarstwo Pana Józefa Kotuły (Gmina Mierzęcice) zwyciężyło na terenie LGD „Brynica to nie granica”.

Pozostali laureaci w tej kategorii to: Sylwia Pietrek i jej „Witrażowy upominek”, Jadwiga Rachwał „Mistrzyni szydełkowania”, „Breloczki filcowe – kluska śląska” Moniki Pudykiewicz, „Haft krzyżykowy i decoupage” Gabrieli Sapik, „Biokominek KOSMOS” Piotra Farbowskiego, Ozdoby z papieru – techniką quilling Izabeli Górskiej„ oraz „Woźnickie Ikony”.

W kategorii: produkt spożywczy z terenu LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” za najlepsze uznane zostały „Połomskie Sery Zagrodowe”  Bernadety Kubackiej (Gmina Tworóg),  a  z obszaru LGD Brynica to nie granica” „Olej słonecznikowy tłoczony na zimno” Bartłomieja Pliczko (Gmina Woźniki).

Wśród laureatów w tej kategorii znalazły się również następujące produkty: „Chleb mieszany pszenno – żytni - Chleb z Tworoga” GS Tworóg, „Domowe wypieki” Ewy Sklorz, „Pierogi śląskie” Karoliny Burdy, „Nalewka z czornyj porzeczki z ołminego ogródka” Korneli Bieniek - Kiełbasa , „Dioblina (piwo rzemieślnicze)” Jacka Janoty, „Ciasteczka” Marii Michalskiej, „Kasze jęczmienne” Teresy i Henryka Kensy oraz „Miód z doliny Brynicy i Małej Panwi” Koła Pszczelarzy w Nakle Śląskim.

Zwycięzcą  w trzeciej kategorii: dziedzictwo kulturowe na obszarze LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” został „Zespół folklorystyczny  BRYNICA” (Gmina Miasteczko Śląskie), natomiast z terenu LGD „Brynica to nie granica” „Zespół Pieśni i Tańca BOBROWCZANIE z Bobrownik” (Gmina Bobrowniki).

Pozostali laureaci w tej kategorii to: „Budynek Fajczarni w Zborowskiem”, „Zespół Pieśni i Tańca Miedarzanie”, „Rodzinne Grzybobranie” Stowarzyszenia Nasze Kalety, „Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku”, „Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Henryka Hampla”, „Kościół Św. Walentego w Woźnikach”, „Kościół Św. Wawrzyńca w Bobrownikach” i  "Dziecięcy Zespół Śpiewaczy Ożarowice”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom za liczne przybycie i udział w Gali finałowej konkursu "Pomysł na produkt lokalny”.