Relacja z Festiwalów Produktów Lokalnych

W ramach projektu współpracy realizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”  wraz z partnerem LGD „Brynica to nie granica”  w czerwcu przeprowadzono 4 imprezy z serii pt. "Festiwal Produktów Lokalnych". Wydarzenia te miały na celu promocję produktów lokalnych laureatów i zwycięzców konkursu "Pomysł na produkt lokalny", a także zwrócenie uwagi mieszkańców i przyjezdnych na bogactwo kulturowe, artystyczne i kulinarne występujące na obszarze obu LGD.

Festiwale odbywały się kolejno:

  • 9 czerwca br. w Koszęcinie na terenie "Starego Parku";
  • 16 czerwca br. w Ciasnej na boisku za Halą Sportową;
  • 23 czerwca br. w Siewierzu na Rynku;
  • 30 czerwca br. na terenie za budynkiem Urzędu Gminy w Tworogu.

Dla uczestników przygotowano bogate programy artystyczne. Na scenie prezentowali się lokalni artyści, w tym zwycięzcy i laureaci konkursu, czyli: Zespół Folklorystyczny "Brynica” z Gminy Miasteczko Śląskie, Dziecięcy Zespół "MaLala" w utworach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Henryka Hampla z Gminy Woźniki, Zespół Pieśni i Tańca "Bobrowczanie” z Bobrownik, Zespół Pieśni i Tańca "Miedarzanie” z Gminy Zbrosławice oraz Dziecięcy Zespół Śpiewaczy "Ożarowice” z Gminy Ożarowice. Poza tym na scenie występowały również inne grupy, które wysłały zgłoszenie na "Pomysł na produkt lokalny". Natomiast jako gwiazdy wieczoru wystąpili: MIVA COVER BAND, Baciary, Zespół "Chwila Nieuwagi", a także Kabaret Rak.

Ważnym punktem każdego festiwalu była prezentacja zwycięzców i laureatów "Pomysłu na produkt lokalny" z terenu obydwu LGD, którzy zostali wybrani w następujących kategoriach konkursowych: sztuka/rękodzieło/rzemiosło, produkt spożywczy i dziedzictwo kulturowe. W tym miejscu pragniemy jeszcze raz serdecznie im pogratulować osiągniętego sukcesu! Uczestnicy imprez mogli odwiedzać przygotowane przez nich stoiska i próbować wybranych produktów.

Podczas festiwali nie zabrakło również dodatkowych atrakcji. Każdy z uczestników festiwali mógł wziąć udział w konkursie pt. "Co wiem o produkcie lokalnym", który był przeprowadzany na stoisku LGD. Nagrodami były gadżety oznaczone logo Marki Lokalnej. Natomiast dzieci mogły za darmo pobawić się na dmuchańcach, pomalować sobie twarze lub wziąć udział w zabawach przygotowanych przez animatorów.

W Festiwalach Produktów Lokalnych udział wzięło łącznie około 2 500 osób. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tych wydarzeniach!