Wizyta studyjna na terenie Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”

W dniach od 18 do 20 października 2021 r. Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” miało przyjemność być gospodarzem wizyty studyjnej. Naszymi gośćmi byli partnerzy międzynarodowego projektu współpracy pt. „Marka Turystyczna Sieć Ekomuzea”, a mianowicie Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju oraz Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”.

Wizyta studyjna to szczególny sposób na bliższe poznanie lokalnych instytucji lub miejsc wartych zobaczenia z danego terenu, a także możliwość zrozumienia sposobu ich funkcjonowania. Istotne są też tutaj takie aspekty jak nauka płynąca z wizytacji tych obiektów, odkrywanie tajemnic ich sukcesu, zaznajomienie się z ich ofertą i zastosowanych tam nowatorskich rozwiązań. Wizyta studyjna to również zapewnienie atrakcji towarzyszących i możliwość nawiązania porozumienia pomiędzy instytucjami, organizacjami i ludźmi.

Jak wyglądała zatem wizyta studyjna na obszarze Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” w dniach od 18 do 20 października?

Pierwszego dnia Prezes Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” Pan Piotr Leksy wraz z Wójtem Gminy Koszęcin Panem Zbigniewem Seniów uroczyście powitali gości na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie. Następnie Pani Ewa Kruszyna- specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego przeprowadziła uczestników wizyty studyjnej przez bramę czasu i zapoznała ich z historią Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Przymiarka tradycyjnych śląskich wianków była miłym zwieńczeniem lekcji historii i pozwoliła wszystkim Paniom poczuć się jak „śląskie dziołchy”.

Później spacerem przypałacowym parkiem grupa udała się do Ośrodka Kultury i Edukacji Regionalnej u Pana Jana Myrcika, gdzie sam założyciel z pasją opowiadał o istocie śląskiej kultury, o jej korzeniach i konieczności pielęgnowania śląskich tradycji. Po kolacji był czas na relaks i tutaj główną atrakcją były rozgrywki w „Kręgielni Pod Pałacem”.

Kolejny dzień przyniósł nie mniejsze atrakcje. Po wizycie w Kościele św. Trójcy w Koszęcinie goście udali się na Ranczo w Proboszczowicach, które jest podwójnym laureatem „Marki Lokalnej”. Jest to przedsięwzięcie rodzinne, którego założycielami są Kornelia i Krystian Kiełbasa. Po serdecznym, jak zawsze tutaj, powitaniu grupa zwiedzała gospodarstwo: zabytkowe maszyny rolnicze, oryginalne ptactwo, przyjazne dla oka widoki natury i współczesnej polskiej wsi. Wszędzie za grupą podążała maskotka rancza, czyli osioł.

Tradycyjny śląski obiad na „Ranczo”? Zdecydowanie tak! A zatem w menu pojawiły się kluski śląskie. Jednak, aby uczestnicy wizyty studyjnej mogli je zjeść, musieli najpierw sami je sobie przygotować. Warsztaty z lepienia klusek odbyły się pod czujnym okiem Pani Danuty Wapińskiej, a powstałe podczas nich wyroby stanowiły później dodatek do wspólnego obiadu.

Po południu grupa udała się na Zamek w Toszku, gdzie do zwiedzających dołączył Burmistrz Miasta Toszek Pan Grzegorz Kupczyk. Wraz z nim grupa zwiedziła zamek, poznając jego legendy i historię sięgającą średniowiecza, a także Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Albergę, czyli miejsce noclegowe  dla pielgrzymów podążających szlakiem Św. Jakuba. Po spacerze i pamiątkowych zdjęciach na rynku goście zostali zaproszeni do Ratusza Urzędu Miasta Toszek, gdzie Pan Burmistrz wręczył obecnym upominki.  Po powrocie na „Ranczo” uczestnicy wizyty studyjnej wysłuchali lekcji historii w sali rycersko-brackiej. Zwieńczeniem intensywnego dnia była uroczysta kolacja z Zarządem Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”.

Trzeci dzień rozpoczął się ze śpiewem na ustach, czyli warsztatami wokalno-artystycznymi z Panem Piotrem Hankusem- mistrzem polskiej mowy, specjalistą ds. edukacyjnych prowadzącym między innymi warsztaty wokalne, taneczne oraz teatralne i co najważniejsze, wieloletnim solistą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Następnie rozśpiewana grupa z pięknych wnętrz pałacowych udała się na tzw. Słupiska do kuźni Pana Janusza Kosmały. Wśród licznych odgłosów kucia i iskier ognia poznali tajniki pracy artystycznej w kuźni oraz odkryli czym jest „pocałunek kowala”. Zaintrygowanych ciekawostką zapraszamy na nasz kanał na YouTube, gdzie już wkrótce pojawi się film z wizyty studyjnej.

Wszystkim gospodarzom, kustoszom, artystom i przedsiębiorcom zaangażowanym w  organizację wycieczki składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również włodarzom Gminy Koszęcin i  Gminy Toszek za spotkania, poświęcony czas, umożliwienie pobytu na tak pięknych terenach. Naszym gościom dziękujemy za mile spędzone chwile i mamy nadzieję, że rozbudziliśmy w Was ciekawość  „Leśnej Krainy Górnego Śląska”, którą teraz można poznawać w wielu wymiarach dzięki aplikacji EkoMuzea.

Przeczytaj także