Wizyta studyjna: EkoMuzea na Pomorzu Zachodnim

Wizyty studyjne stanowią istotny  element realizacji projektu „Marka Turystyczna – Sieć EkoMuzea”. Jest to projekt łączący lokalną turystykę z nową technologią. Podstawą projektu jest utworzona aplikacja turystyczna, czyli mobilny przewodnik. Ważnym zadaniem jest dla nas, aby nie tylko promować obiekty, miejsca i osoby związane z turystyką na obszarze „Leśnej Krainy Górnego Śląska”, ale istotne jest dla nas również to, aby te osoby miały możliwość konfrontacji swoich pomysłów na promocję turystyki z podobnymi miejscami i obiektami w innych rejonach Polski.

Stowarzyszenie LGD Lider Pojezierza oraz LGD Stowarzyszenie WIR- Wiejska Inicjatywa Rozwoju to dwóch spośród pięciu partnerów, z którymi realizujemy projekt EkoMuzea. Ich obszar działania znajduje się na terenie województwa zachodniopomorskiego, dlatego też  nasza ostatnia wizyta studyjna (01-04.06.2022) była wyjazdem w kierunku Pomorza Zachodniego.

Pierwszego czerwca z „Leśnej Krainy Górnego Śląska” wyruszyli przedstawiciele m.in.  Toszka,  Pyskowic, Krupskiego Młyna, Wilczy, Tworoga. Były to osoby związane z obiektami turystycznymi, ośrodkami kultury, muzeami, a także promocją takich miejsc.

Nasza podróż odbywała się wzdłuż szlaków i tras nazwanych „Pakietami”. Niestety z uwagi na pogodę: ulewy i gradobicie nasz harmonogram ulegał zmianom. Nie udało nam się zobaczyć megalitycznego grobowca w Dolicach, ale zostaliśmy niezwykle miło ugoszczeni przez wójta gminy Pana Grzegorza Brochockiego. Następnie udaliśmy się do Przelewic, gdzie pomimo nieprzychylnej pogody część z nas udała się zobaczy Zespół Pałacowo-Parkowy z Oranżerią. Poprzedzone to zostało spotkaniem z wójtem gminy Przelewice Mieczysławem Mularczykiem oraz Wicemarszałkiem Olgierdem Kustoszem. Pierwszego dnia nasi przedstawiciele spotkali się również z burmistrzem Myśliborza Panem Piotrem Sobolewskim. Dzień zakończyliśmy uroczystym spotkaniem w Namyślinie.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Pakietu „Szlaki Zakonów”. Zwiedziliśmy pocysterski klasztor w Marianowie. Wysłuchaliśmy legendy o Sydonii von Borck (znajdziecie ją również w naszych postach na Facebooku EkoMuzea) oraz spotkaliśmy się z Panią wójt Marianowa Danutą Ankutowicz.

Kolejne Pakiety jaki poznawaliśmy nosiły nazwę: „Parki, drzewa, lasy” oraz „Czar Pary”. Z nimi odkryliśmy gminy Ińskiego Parku Krajobrazowego: Chociwel oraz Ińsko. W Chociwlu mieliśmy okazję zobaczyć inwestycje zrealizowane z funduszy UE: halę widowiskowo-sportową z Chociwelską Izbą Pamięci oraz Pałac nad Jeziorem, gdzie ugościł nas sam właściciel i opowiedział o etapach prac związanych z renowacją pałacu.  Dziękujemy za spotkanie z burmistrzem Chociwla Panem Stanisławem Szymczakiem oraz możliwość zobaczenia wnętrz gotyckiego kościoła.

W Ińsku mieliśmy okazję spotkać się z Zarządem Stowarzyszenia WIR  w Izbie Pamięci funkcjonującej dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Kolei Wąskotorowych SEMAFOR. Poznaliśmy historię kolei, ciekawą ekspozycję a nawet uczestniczyliśmy w konkursach.

Trzeci dzień naszej wizyty upłynął pod nazwą dwóch pakietów : „Zakony Pojezierza” oraz „Dawne dzieje i pradzieje”. Odwiedziliśmy miejscowości Krzynki i kamienne zwały po grobowcu megalitycznym. W Pełczycach spotkaliśmy się z Panem Burmistrzem Mirosławem Klukiem oraz Prezesem LGD Lider Pojezierza, Panem Krzysztofem Wiklakiem. Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy była Izba Historyczna, gdzie poznaliśmy dawne losy mieszkańców i samej miejscowości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli przed nami możliwość zobaczenia tych pięknych miejsc, a także za wymianę doświadczeń związanych z turystyką i marketingiem turystycznym.