Marka Lokalna i EkoMuzea na Święcie Śląska 2022

Co roku na początku lipca w Koszęcinie odbywa się Święto Śląska. Dokładnie są to  hucznie obchodzone urodziny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, które wypadają w dniu pierwszego lipca. Nie inaczej było w tym roku i 69 urodziny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zgromadziły tłumy wokół zespołu pałacowo-parkowego, który jest ich siedzibą. Wśród atrakcji zaplanowanych na te dni nie zabrakło tych, które były efektem działań Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” oraz naszych partnerów z różnych projektów.

Nieopodal głównej sceny i zaplecza gastronomicznego powstało niemal miasteczko twórców nagrodzonych tytułem „Marka Lokalna”. Dwa rzędy namiotów wystawowych z naszego terenu, a także z obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Brynica to nie granica” oraz LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice. Rzemieślnicy i artyści mieli niebywałą okazję zaprezentowania i sprzedaży swoich wyrobów: biżuterii, obrazów, galanterii skórzanej i tekstylnej, produktów z drewna i szkła. Pomiędzy rzędami wystawców znalazło się miejsce dla naszego beneficjenta, firmy Off-Road. Dzięki niemu każdy mógł zasiąść za kierownicą quada, nawet Ci najmniejsi. Jednak frajdę miały nie tylko dzieci, ale również dorośli. W miasteczku Marki Lokalnej swoje pokazy prowadził między innymi kowal Pan Piotr Farbowski, a warsztaty dla dzieci prowadzone były przez cały czas trwania jarmarku. Można było spróbować swoich sił w pracach plastycznych z różnymi materiałami jak papier, krepa a nawet szkło. Te ostatnie prowadzone były przez Panią Sylwię Pietrek z firmy Witrażowy upominek.

Do tego w ramach Jarmarku Marki Lokalnej najmłodszych ucieszyła atrakcja jaką był Festiwal Baniek Mydlanych, a dla smakoszy zaplanowano pokaz finalisty konkursu MasterChef Pana Grzegorza Bienia. I to jeszcze nie wszystko co przygotowaliśmy na Święto Śląska bowiem udało nam się stworzyć alejkę dedykowaną projektowi EkoMuzea. Tuż obok naszego stoiska pojawiły się również namioty z reprezentantami następujących LGD-ów:

-Lider Pojezierza,

-Stowarzyszenie WIR,

-Zielone Światło,

-Zielona Dolina Odry i Warty.

W cieniu namiotów można było nabyć lokalne specjały spożywcze ze wspomnianych obszarów jak np. miody i przetwory owocowe, a także piękne rękodzieło: ceramika, czy sztuka w postaci obrazów. Z każdego stoiska dobiegały rozmowy prowadzone z przedstawicielami organizacji pozarządowych współpracujących z wystawiającymi się LGD  jak np. Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowej „Semafor”, czy też Koła Gospodyń Wiejskich.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Święto Śląska stało się dla nas bardzo ważnym czasem, kiedy mogliśmy zaprezentować nasze działania poprzez realizatorów i uczestników wspomnianych projektów.

Dziękujemy organizatorom, wystawcom i Wam drodzy goście! Bez Was nie było by Jarmarku Marki Lokalnej ani stoisk EkoMuzea. Mamy nadzieję, że zobaczymy się z Wami na kolejnym wydarzeniu.