Wyjazd studyjny w ramach projektu „Marka Turystyczna- Sieć Ekomuzea”- województwo lubuskie

Wizyty studyjne w ramach projektów współpracy mają na celu wymianę doświadczeń pomiędzy partnerami. Dzięki poznawaniu nowych obszarów możemy się wzajemnie inspirować i wdrażać pozyskaną wiedzę w kolejnych projektach.

Kolejna wizyta studyjna, w czasie której poznaliśmy bogactwo obszaru naszego partnera projektu "Marka Turystyczna- Sieć Ekomuzea”- Lokalnej Grupy Działania Zielone Światło, odbyła się w dniach 25-27 października. Uczestnikami wyjazdu były osoby związane z ośrodkami kultury, promocją gmin i obiektów turystycznych.

Pierwszego dnia zameldowaliśmy się w urokliwym pensjonacie w Dychowie, malowniczo położonym nad Jeziorem Dychowskim. Po obiedzie i chwili odpoczynku wybraliśmy się na zwiedzanie "Winnicy pod Wieżą” w wiosce Trzebule, w gminie Dąbie. Na terenie winnicy znajduje się winiarnia, kamienna piwniczka winiarska, wieża widokowa oraz duży staw. Właściciele prowadzą także działalność agroturystyczną: do dyspozycji gości są domki z pełnym wyposażeniem oraz basen. Nasza wizyta w winiarni nie mogła obejść się bez degustacji. Właścicielka winnicy poczęstowała nas wybranymi szczepami, opowiadając przy tym ciekawostki związane z produkcją każdego wina. Wieczorem wróciliśmy do Dychowa, gdzie zjedliśmy kolację z przedstawicielami LGD Zielone Światło i LGD Zielona Dolina Odry i Warty.

Drugi dzień zapowiadał się bardzo aktywnie. Od razu po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Krosna Odrzańskiego na spotkanie z Panem Burmistrzem Markiem Cebulą. Przy kawie i słodkim poczęstunku wysłuchaliśmy prezentacji na temat historii miasta oraz obecnej sytuacji związanej z rozwojem i realizacją różnych projektów. Z ciekawostek historycznych dowiedzieliśmy się m.in., że przyjechaliśmy "ze Śląska na Śląsk”, ponieważ Krosno Odrzańskie i Zielona Góra leżą tak naprawdę na historycznym Dolnym Śląsku. Po spotkaniu wybraliśmy się na spacer z przewodnikiem, a naszym celem było zwiedzenie Zamku Piastowskiego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była "Winnica Aris”, gdzie zostaliśmy miło ugoszczeni przez jej właściciela. Pogoda dopisywała, także mogliśmy się delektować smakiem przepysznego wina w pięknych okolicznościach przyrody. Po zwiedzaniu winnicy ruszyliśmy do Gryżyna do ośrodka "Anapausis” na obiad. Tam też spotkaliśmy się z właścicielem "Anielskim Ogrodów”, który przedstawił nam swoją koncepcją ekologicznego gospodarstwa rolnego z przydomowym ogrodem. Po spotkaniu mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo. Dzień zakończyliśmy kolacją w Pałacu Brzeźnica.

Ostatni dzień naszego wyjazdu studyjnego spędziliśmy zwiedzając Zieloną Górę. Nasz spacer rozpoczęliśmy przy Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Następnie przeszliśmy na Stare Miasto gdzie znajduje się Ratusz, zobaczyliśmy pozostałości murów obronnych i weszliśmy do Konkatedry Św. Jadwigi. Wycieczkę zakończyliśmy w Palmiarni Zielonogórskiej położonej na szczycie Winnego Wzgórza w Zielonej Górze.

Bardzo dziękujemy za niezwykle aktywne i inspirujące trzy dni wizyty studyjnej. Pakiet turystyczny pn. "Szlakiem winnic i browaru Zielonego Światła i Zielonej Doliny Odry i Warty”, który mieliśmy szansę poznać jest bardzo mocnym punktem w ofercie turystycznej naszych partnerów. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w program naszej wizyty, dzięki której mogliśmy poznać ciekawą historię obszaru oraz jego walory turystyczne.