Dlaczego stworzyliśmy aplikację EKOMUZEA?
W dobie światowej turystyki i podróżowania nawet w najodleglejsze krańce świata postanowiliśmy zwrócić oczy naszych mieszkańców i turystów na to co mamy na wyciągnięcie ręki.
Każdy z nas zna powiedzenie "Cudze chwalicie swego nie znacie" i wydaje nam się, że jako turyści brnęliśmy od lat właśnie w tym kierunku. W internecie mnożyły się blogi o podróżowaniu stopem przez Europę, o podróżach i życiu na Malcie, Krecie, Bali itd. Na zawołanie można było znaleźć listę 10 top miejsc danego kraju, które koniecznie musi odwiedzić każdy turysta. A gdyby tak zapytać mieszkańców naszych obszarów o 10 miejsc, które warto odwiedzić? Czy potrafiliby je wskazać? Czy każdy z nas ma taką listę miejsc w okolicy którymi się zachwyca? W które zabrałby turystów i umiałby powiedzieć o nich kilka słów? Może z dziesięcioma byłby problem ale każdy z nas wymieniłby kilka, część z nich by się pokrywała ale byłyby na tej liście również miejsca wyjątkowe, o których inni nie słyszeli. Takie po których zostały ruiny, książki o nich zapomniały ale prababcie i babcie jeszcze o nich opowiadały. A co jakby wszystkie te miejsca zebrać razem? Miejsca historyczne, miejsca o walorze kulturowym, społecznym, rozproszone w terenie ale składające się na nasze dziedzictwo i tożsamość. Miejsca stanowiące o naszej wspólnocie czyli ekomuzea!
I tak właśnie kilkanaście ostatnich miesięcy pracowaliśmy wspólnie z partnerami nad projektem którego główną osią jest aplikacja turystyczna o nazwie EKOMUZEA.
Współtwórcami aplikacji i oczywiście całego projektu są:
-Stowarzyszenie Zielona Dolina Odry i Warty z regionu: Lubuski Przełom Odry
-Stowarzyszenie WIR Wiejska Inicjatywa Rozwoju z regionu: Równina Pyrzycko Stargardzka
-Stowarzyszenie Lider Pojezierza z regionu Pojezierze Myśliborskie
-Stowarzyszenie LGD Zielone Światło z regionu: Dolina Środkowej Odry i Dolnego Bobru
- Stowarzyszenie LGD Leśna Kraina Górnego Śląska
EkoMuzea nie mogłyby powstać gdyby nie wcześniejsza wieloletnia działalność LGDów na swoich obszarach. Dlaczego? Ponieważ podstawowym założeniem ekomuzeów jest współuczestniczenie zwiedzających w wydarzeniach kreowanych przez jednostki – społeczników, kustoszy, osób zaangażowanych w promocję kultury, a także przedsiębiorców.
Na obszarze LGD Leśnej Krainy Górnego Śląska ścieżką do poznania takich osób był np. projekt "Marka Lokalna", którego laureaci są bardzo zaangażowani w tworzenie przekazu turystycznego dla zwiedzających.
Oprócz zwiedzania ekomuzea oferują możliwość kosztowania a nawet przygotowania lokalnych produktów kulinarnych (lepienie klusek śląskich na Ranczo w Proboszczowicach), uczestniczenia w warsztatach rękodzielniczych, rzemieślniczych (kowalstwo), artystycznych, kulturowych (spotkania w muzeum u Pana Jana Myrcika) i sportowych(liczne biegi i rajdy rowerowe). Ważnym elementem jest sam obszar na którym ekomuzea się znajdują dlatego integracja z przyrodą, wędrowanie ścieżkami edukacyjnymi, poznawanie walorów przyrodniczych jest również ważnym elementem projektu.
Zwiedzający dosłownie "zanurzają" się w danym regionie, poznając go wszystkimi zmysłami.
Kiedy uświadomiliśmy sobie, że zaplecze turystyczne jest ogromne, jesteśmy dumni z naszego obszaru i jego mieszkańców, pojawiło się pytanie: Jak dotrzeć z tymi miejscami do turystów?
Jedyną słuszną odpowiedzią w obecnych czasach mogła być ta: Aplikacja turystyczna!
W ten oto sposób pojawiła się aplikacja o nazwie "EkoMuzea", którą można bezpłatnie pobrać na telefon w Google Play i AppStore. Zanim jednak powstała, wymagała zebrania danych, zdjęć, opisów, skatalogowania tras: rowerowych, pieszych, biegowych itd. Do wielu ciekawych obiektów turystycznych dotarliśmy dzięki konkursowi, który skierowany był do mieszkańców obszaru. Jak się okazało, kiedy myśleliśmy, że wszystkie obiekty turystyczne już znamy, napłynęły do nas zgłoszenia z kolejnymi miejscami wartymi uwagi. Wszystkie te obiekty sugerowane przez naszych mieszkańców znalazły się w aplikacji.
Tak samo stało się z legendami z naszego obszaru. Konkurs skierowany do dzieci zaowocował pięknymi pracami plastycznymi, które ilustrują wybrane legendy. Zarówno legendy w formie plików audio jak i ilustracje znajdziecie w aplikacji EkoMuzea.
Nasz mobilny przewodnik promujemy w mediach społecznościowych, gdzie serdecznie zapraszamy:
FB: https://www.facebook.com/EkoMuzea
Instagram: https://www.instagram.com/ekomuzea/
Już po kilku tygodniach promocji otrzymaliśmy liczne słowa uznania a nawet podziękowania co bardzo nas cieszy i świadczy o tym, że była to bardzo dobra decyzja! Pojawił się nawet głos zza granicy informujący nas o tym, że aplikacja pozwala powrócić myślami do miejsc w których emigranci (często seniorzy) się wychowali.
W ostatnich kilkunastu miesiącach promowaliśmy aplikację również podczas licznych wydarzeń terenowych: warsztatach, wyjazdach, targach turystycznych, jarmarkach itp. Stworzyliśmy linię gadżetów w skład, której wchodziły: koszulki, bidony, worko-plecaki, grę karcianą "Piotruś" i inne produkty skierowane do młodszych i starszych turystów. Takie działania pozwoliły nam na utrwalenie w przestrzeni publicznej charakterystycznego znaku -logo aplikacji. Jest nim liść składający się z linii papilarnych. Nawiązuje on wprost do hasła przewodniego: "Zostaw swój ślad” ponieważ każde miejsce, które odwiedzamy pozostawia w naszej pamięci trwały ślad nie tylko poprzez to co widzimy ale też poprzez emocje jakie te miejsca (i ich historia) wywołują.
Serdecznie dziękujemy za pozytywny odbiór naszej aplikacji i wszystkie miłe słowa. Nieustannie zapraszamy do polecania jej innym i korzystania z niej! Życzymy Wam również aby miejsca, które z nią odwiedzicie zostały na długo w Waszej pamięci i w Waszych emocjach.
Do zobaczenia na ścieżkach EkoMuzea.