Informacja o planowanej do realizacji operacji własnej 01/2023/OW
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” realizując Lokalną Strategię Rozwoju na lata 2014-2020 informuje o zamiarze realizacji operacji własnej, o której mowa w art. 17 ust. 6 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (Dz. U. poz. 378 ze zm.) tj. P. 3.2.1 Wzmocnienie potencjału i współpraca organizacji pozarządowych w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.
Operacja będzie realizowana przez LGD jako operacja własna pod warunkiem, że żaden inny podmiot uprawniony do otrzymania wsparcia w terminie 30 dni od dnia opublikowania niniejszej informacji na stronie http://lesnakrainalgd.pl/ nie zgłosi LGD zamiaru realizacji takiej operacji. Jeżeli chociaż jeden podmiot, uprawniony do otrzymania wsparcia, zgłosi zamiar realizacji ww. operacji, LGD w terminie 3 miesięcy ogłosi nabór wniosków w tym zakresie.
I. Zakres tematyczny
Zakres tematyczny operacji obejmować będzie projekty w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MRiRW z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na Wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. 2015 r. poz. 1570, z 2016 r. poz. 1390), tj. wzmocnienia kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych.
II. Operacja ma realizować następujące cele i przedsięwzięcia ujęte w LSR
Cel Ogólny 3: Budowa zintegrowanego, wykształconego i aktywnego społeczeństwa.
Cel szczegółowy 3.2: Wzmocnienie kapitału społecznego.
Przedsięwzięcie 3.2.1: Wzmocnienie potencjału i współpraca organizacji pozarządowych.
III. Planowane do osiągniecia wskaźniki
Wskaźnik rezultatu: Ilość osób uczestniczących w wizytach studyjnych - 15
lub Ilość osób uczestniczących w wydarzeniach - 15
Wskaźnik produktu: Liczba organizacji pozarządowych, które otrzymały wsparcie - 15
IV. Cel projektu
Projekt ma oddziaływać na zidentyfikowany problem obszaru LSR jakim jest potrzeba aktywizacji społeczności lokalnej z terenu LGD. Miarą aktywności społecznej mieszkańców danego obszaru jest liczba działających organizacji pozarządowych, a także ich jakość. W diagnozie społeczno-gospodarczej LSR wskazuje się na zróżnicowaną względem gmin aktywność społeczności lokalnej. W jednych gminach organizacje pozarządowe działają prężnie, w innych jest ich niewiele lub nie prowadzą żadnych projektów.
Wpływ na rozwój gospodarczy obszaru mają społeczni liderzy lokalni, pielęgnujący najważniejsze wartości obszaru, szczególnie przyrodę oraz kulturę materialną i niematerialną, organizujący lokalne imprezy, a poprzez to przyczyniający się do eksponowania lokalnych atutów turystycznych. Potencjał organizacji pozarządowych ściśle związany jest z motywacją oraz doświadczeniem liderów tych organizacji. Operacja ukierunkowana na wzmocnienie potencjału organizacji powinna być realizowana równomiernie na całym obszarze LGD. Działania w ramach operacji należy skoncentrować na wymianie doświadczeń lokalnych liderów oraz na nabyciu przez nich wiedzy i umiejętności aktywizowania lokalnej społeczności. Ważne jest również nawiązanie relacji pomiędzy lokalnymi liderami, inspirowanie się najlepszymi, prężnie działającymi, odnoszącymi sukcesy, realizującymi unijne i międzynarodowe projekty jednostkami. Podnoszenie wiedzy w zakresie ochrony środowiska i klimatu z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych będzie oddziaływać na wzmocnienie kapitału społecznego. W skutek uczestnictwa lokalnych liderów w szkoleniach i wyjazdach studyjnych z zakresu działalności NGO nastąpi napływ nowych pomysłów na działania rozwiązujące problemy lokalnej społeczności oraz wzrost motywacji do działania. Cel jakim jest wzmocnienie kapitału społecznego powinien zostać osiągnięty z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych co przyczyni się do efektywnego wspierania partycypacji społeczności lokalnej w realizacji LSR. Kapitał społeczny obszaru LSR stanowi podstawę do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dotyczącemu w szczególności osób młodych.
V. Termin realizacji projektu
Projekt musi być zrealizowany do 30.06.2024 r. (złożenie wniosku o płatność końcową).
VI. Forma wsparcia:
Refundacja poniesionych kosztów w wysokości:
• do 63,63% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku jednostki sektora finansów publicznych;
• do 70% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku podmiotu wykonującego działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców;
• do 100% kosztów kwalifikowanych – w przypadku pozostałych podmiotów.
VII. Wysokość środków na realizację operacji:
150 000,00 zł, przy czym minimalna całkowita wartość operacji wynosi nie mniej niż 50 000,00 zł zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na Wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. 2015 r. poz. 1570, z 2016 r. poz. 1390). Całkowita wartość operacji obejmuje sumę kosztów kwalifikowanych oraz kosztów niekwalifikowanych operacji.
VIII. Obowiązujące kryteria wyboru operacji
Kryteria wyboru operacji znajdują się na stronie internetowej LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” http://lesnakrainalgd.pl/. W sytuacji kiedy zgłosi się realizator operacji własnej, uprawniony do wsparcia, operacja własna zostaje przesunięta na tryb konkursowy i oceniona zgodnie z REGULAMINEM RADY ORAZ PROCEDURAMI WYBORU I OCENY OPERACJI Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”, tym samym zostanie oceniona w ramach kryteriów wyboru operacji w ramach LSR.
IX. Termin i sposób zgłaszania zamiaru realizacji operacji własnej:
- Termin i miejsce składania zgłoszenia zamiaru realizacji operacji własnej: 16.10.2023 r. – 15.11.2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00, bezpośrednio (osobiście albo przez pełnomocnika albo przez osobę upoważnioną do reprezentacji), w biurze Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” ul. Szkolna 13, 42-286 Koszęcin. Zgłoszenia, które wpłyną do Biura LGD po wyznaczonym terminie nie będą uwzględniane.
- Zgłoszenie zamiaru realizacji operacji własnej należy składać w formie pisemnej na formularzu będącym zał. nr 1 do niniejszej informacji, w jednym egzemplarzu.
- O przyjęciu zgłoszenia decyduje data wpływu do biura LGD.
Załącznik nr 1 do informacji o planowanej do realizacji operacji własnej