Nowa Lokalna Strategia Rozwoju, czyli jaka?

W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej widać, że zmieniły się priorytety Unii Europejskiej. Rozwój przedsiębiorczości nadal zajmuje bardzo ważne miejsce, ale nie mniej ważni są beneficjenci z sektora publicznego i pozarządowego. W nowym rozdaniu środków unijnych wciąż jednak promowane będzie myślenie innowacyjne, ekologiczne oraz działania aktywizujące społeczność. Jak to wygląda na naszym obszarze? Kto, na jakie projekty i kiedy może otrzymać dofinansowanie?

 

Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027, realizowana przez Lokalną Grupę Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”, uwzględnia założenia unijne oraz diagnozę lokalnych potrzeb. W największym skrócie strategia na najbliższe lata to podejmowanie szeregu działań pobudzających aktywność społeczną i gospodarczą, ukierunkowanych na budowanie oferty spędzania czasu wolnego i rozwoju mieszkańców przy wykorzystaniu lokalnych zasobów i dbałości o środowisko. W tym zdaniu mieści się wszystko, czym będziemy się zajmować przez najbliższe lata i co determinuje tematykę i funkcjonalność realizowanych projektów.

Potencjalni beneficjenci (sektor publiczny, gospodarczy, non-profit) mogą liczyć na wsparcie aktywności, które będą realizować jeden z dwóch nadrzędnych celów Strategii, czyli: będą służyć poprawie atrakcyjności miejsca zamieszkania i warunków rozwoju mieszkańców lub będą brać udział w budowaniu zintegrowanego i aktywnego społeczeństwa. Strategia będzie realizowana za pomocą środków PS WPR na lata 2023 – 2027 w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FESL) w ramach EFS+.

Co to w praktyce oznacza dla beneficjentów?

Przykładowo, aby poprawić atrakcyjność miejsca zamieszkania i warunków rozwoju mieszkańców obszaru LGD – samorządy będą mogły się ubiegać o fundusze na tworzenie lub modernizację ogólnodostępnej, małej infrastruktury rekreacyjnej i sportowej (np. place zabaw, siłownie plenerowe, parki linowe, tężnie, ścieżki edukacyjne, parki do parkoura, street workout parki itp.). Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą sięgać po wsparcie na rozwój działalności a osoby fizyczne o środki na podjęcie działalności gospodarczej z przeznaczeniem np. na gospodarkę czasu wolnego, w zakresie rekreacji, sportu, spędzania czasu wolnego, w tym samorozwoju, rozwoju pasji i talentów mieszkańców (siłownie, niepubliczne szkoły muzyczne, językowe, usługi w zakresie zajęć plastycznych, tanecznych, sportowych, robotyka, oferta kulturalna itp.). Część puli finansowej jest przeznaczona na projekty grantowe, np. na realizację innowacyjnych inicjatyw oddolnych oraz operację upowszechniającą edukację osób dorosłych (promującą kształcenie przez całe życie). Zaplanowaliśmy także ciekawe wsparcie dla osób posiadających małe gospodarstwa rolne w postaci możliwości stworzenia lub rozwoju zagrody edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które staną się atrakcyjną częścią składową parkietów wycieczkowych, np. dla grup szkolnych.

Z kolei budowaniu zintegrowanego i aktywnego społeczeństwa będą służyć projekty zapewniające zwiększenie oferty kulturalnej i sportowej poprzez organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych a także inicjatywy łączące pokolenia i aktywizujące seniorów. W ramach projektów własnych będziemy działać na rzecz kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zwiększenia kompetencji i integracji kobiet, a także na rzecz zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym. W nowej perspektywie finansowej planujemy także intensywnie rozwijać potencjał organizacji pozarządowych i kształtować liderów wśród osób do 25 roku życia.

Pierwsze nabory wniosków ruszą w 2025 r. Wstępny harmonogram znajdziecie TUTAJ (z zastrzeżeniem, że podane terminy są orientacyjne i będą aktualizowane). W nowej Lokalnej Strategii Rozwoju kładziony jest nacisk na specjalistyczne działania nastawione na długofalowe efekty i trwałe zmiany w zakresie aktywizacji społecznej, zwiększenia innowacyjności obszaru i myślenia ekologicznego. W tym rozdaniu nie ma miejsca na przypadkowość, dlatego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą Lokalną Strategią Rozwoju

Przeczytaj także