Akcja - modernizacja!

Nabór 01/2016 okazał się strzałem w dziesiątkę dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Łagiewnikach Małych. Budynek stojący w samym centrum wioski określany był przez mieszkańców jako „ruina, która psuje wizerunek miejscowości”.

Wstępne rozmowy na temat przebudowy i adaptacji budynku gospodarczego pojawiły się już w 2012 roku, kiedy to na dożynkach gminnych zrodził się pomysł, by zrobić tam magazyn sprzętu turystycznego oraz małą salę rekreacyjną. Niestety droga, jaką przeszli pomysłodawcy nie była taka łatwa. Budynek był bardzo zniszczony, dach przeciekał a okna i drzwi nie nadawały się do użytku.

            

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łagiewniki Małe jest członkiem Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”. „Na bieżąco śledziliśmy ogłaszane przez Wasze Stowarzyszenie konkursy, by z tej formy dofinansowania skorzystać” – mówi Pani Regina Badura. Złożony wniosek został wybrany przez Radę, a kwota wsparcia na tę operację wyniosła 94 701,00

            

Renowacja budynku wpłynęła bardzo korzystnie na wizerunek gminy, jak i na jakość życia mieszkańców. Każdy, kto tylko ma na to ochotę, może korzystać z urządzeń do ćwiczeń. Najczęściej są to mieszkańcy Łagiewnik Małych, ale mogą to być osoby z sąsiednich miejscowości czy goście przebywający na urlopie. Największą popularnością sala rekreacyjna cieszy się w okresie zimowym. Ułatwiło to sprawę dla wielu miłośników sportu, ponieważ nie ma konieczności wyjeżdżania do miasta, oddalonego o około 15 km.

            

Oficjalne otwarcie Sali zaadoptowanego budynku gospodarczego, który mieści się przy ul. Szkolnej, odbyło się 14 stycznia 2018r. W ten niedzielny, słoneczny dzień magazyn sprzętu turystycznego i sala rekreacyjna została poświęcona przez Księdza z pobliskiej Parafii. Obecni także byli Wójt, Sołtys oraz zaangażowani w całą operację mieszkańcy. Tego dnia, po otwarciu, mieszkańcy wraz z przedstawicielami gminy wspólnie świętowali przy kawie i ciastach.

W 2018 roku Gmina Pawonków wzięła udział w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. Kategoria, w jakiej startowali to „Najlepsze przedsięwzięcie” prezentując tym samym zaadoptowany budynek. Przedstawiciele Gminy na czele z Wójtem Pawonkowa Panem Henrykiem Swobodą wraz z Przedstwicielem Wsi Łagiewniki Małe Panią Sołtys Małgorzatą Michalską mogą poszczycić się pierwszym miejscem w tej kategorii, zdobywając puchar oraz nagrodę.

            

Sala rekreacyjna otwarta jest codziennie od godziny 18:00 a zamknięcie następuje dopiero po zakończeniu ćwiczeń przez odwiedzających. Mieszkańcy mogą pochwalić się takimi sprzętami, jak: bieżnie, orbitrek, wioślarz, rowery, stojaki, ławeczki, ciężarki, hantle i piłki. W ćwiczeniach mogą brać udział wszyscy, niezależnie od wieku. Najmłodsi oczywiście muszą mieć zgodę rodziców bądź uczęszczać tam razem z opiekunem.