Krok po kroku..

Od wielu lat teren wokół Domu Kultury im. Walentego Roździeńskiego w Koszęcinie wymagał modernizacji. Parking, chodniki i schody zewnętrzne nie były w najlepszym stanie. Pani Renata Pyrek, Dyrektor Domu Kultury w Koszęcinie , dużo czasu spędziła na poszukiwaniu środków na ten cel. W tym czasie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” ogłosiła nabór 04/2016 w zakresie tematycznym: Wzmocnienie kapitału społecznego w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2022. Była to dobra okazja do pozyskania dofinansowania na realizację inwestycji. W związku z tym Pani Renata złożyła do LGD wniosek o przyznanie pomocy. Operacja została wybrana do finansowania i nadszedł czas na realizację planów.

Przetarg na projekt Pani Renata ogłosiła już w 2015 roku. Do konkursu zgłosiło się 10 firm a wygrała Pracownia Architektoniczna ARCHIFORMACJA ze Środy Wielkopolskiej. Projekt wstępnie zakładał modernizację dużo większego terenu, a obejmował: budowę placu zabaw dla dzieci, siłownię zewnętrzną, oświetlenie, ogrodzenie terenu, wykonanie zieleńców, budowę parkingu oraz budowę ciągów pieszych. Opiewał on na kwotę około 800 000 zł. Niestety Dom Kultury nie mógł otrzymać tak wysokiego dofinansowania. Koszty musiały zostać zredukowane. Cała inwestycja była równa kwocie 267 504 zł, z czego dofinansowanie z LGD wyniosło 183 849 zł.

                     

Prace obejmowały małą architekturę i polegały na: odwodnieniu terenu, modernizacji chodników i parkingu, remoncie ogrodzenia betonowego, modernizacji schodów zewnętrznych i balustrad, modernizacji oświetlenia zewnętrznego oraz zakupie koszy do segregacji śmieci.

Projekt wymagał bardzo dużego zaangażowania ze strony inicjatorów, projektantów i wykonawców.

                      

„Jestem bardzo zadowolona, że z Funduszu Obywatelskiego udało się zmodernizować plac zabaw. Najbardziej jednak cieszę się z tego, że kamienny murek od ul. Sobieskiego udało się zrewitalizować. To wszystko zasługa Pana Mirosława Łuczaka, który prowadzi usługi ogólnobudowlane. Murek był w złym stanie! Właściwie każdy chciał go zlikwidować i postawić nowy. Wykonawcy udało się go odnowić i to było dopełnieniem całości projektu.” – mówiła Dyrektor Domu Kultury.

                     

„Teraz czekamy na realizację projektu w Domu Kultury w Strzebiniu. W grudniu otrzymaliśmy zlecenie płatności na niecałe 140 tys. zł. Mamy nadzieję, że mieszkańcom będzie się to podobać.” – powiedziała Pani Renata Pyrek. Operacja ta również będzie zrealizowana z pomocą środków pozyskanych za pośrednictwem naszego LGD.

                     

(zdjęcia - Urząd Gminy Koszęcin)