Park Atrakcji Edukacyjno-Ruchowej w Wilkowicach

Wilkowice w gminie Zbrosławice słyną wśród rodzin mieszkających na terenie województwa śląskiego
z Rodzinnego Centrum Rozrywki. W skład kompleksu wchodzą: sala zabaw dla dzieci „Alele”, ośrodek jeździecki „Preria”, Park Przygód i Atrakcji oraz Park Linowy a także Restauracja pod Platanami. Właściciel pan Roland Kosmol zdecydował się na poszerzenie oferty o nowy Park Atrakcji Edukacyjno-Ruchowej. Rozwinięcie dotychczasowej działalności gospodarczej było możliwe dzięki pozyskaniu środków na operacje w ramach poddziałania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Nowy Park Atrakcji Edukacyjno-Ruchowej składa się z: interaktywnej piaskownicy, szczudlatego jeża, tajemniczego krokodyla oraz strefy innowacyjnych gier kreatywnych.

Interaktywna piaskownica to konstrukcja z zadaszeniem żaglowym, które spełnia funkcję ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dzieci mogą korzystać z koparki stacjonarnej, taśmociągu, ruchomych wiader, wielkiego sita, 2 spustów do piasku a także z drewnianej szyny transportowej ze zwrotnicami oraz 8 wagonikami.

Szczudlaty jeż to wyzwanie dla tych dzieci, które chcą sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Pokonanie konstrukcji
60 pali, które imitują kolce jeża stanowi niełatwe zadanie, ale na pewno jest niesamowitą zabawą.

Tajemniczy krokodyl to kolejna atrakcja, która imponuje swoim rozmiarem- konstrukcja ma długość ponad
22 metrów. Wchodzimy do paszczy drewnianego gada wypełnionej labiryntem z tajnymi przejściami, ściankami wspinaczkowymi, punktami obserwacyjnymi z lornetkami, głuchym telefonem, a na ogonie znajdziemy rolkową zjeżdżalnie. 

W skład strefy edukacyjno-kreatywnej wchodzą katapulty, wieża wartowników, bitwa na poduszki, wyścig żuków, cymbergaje dla 2 osób i 4 osób, labirynt tetris, krople deszczu, piłkarzyki, krążki, labirynt wąż boa, labirynt motyl, flipery, labirynt ser szwajcarski, labirynt xxl, wędkowanie, rosyjskie kręgle, kółko krzyżyk oraz mini krykiet.

Wzbogacenie oferty całego kompleksu skierowane jest m.in. do grup zorganizowanych takich jak przedszkola czy szkoły podstawowe, dzięki czemu podmioty te mogą organizować ciekawe wycieczki a nawet lekcje w terenie. Lokalizacja nowego Parku Atrakcji na obszarze barokowego pałacu z XVIII i parku pałacowego wykorzystuje także lokalne zasoby przyrodnicze, kulturowe i historyczne.

Park ze względu na swój charakter czynny jest sezonowo tzn. od kwietnia do października. Celem nowego Parku Atrakcji Edukacyjno-Ruchowej jest zapewnienie dzieciom miejsca, gdzie mogą mile i aktywnie spędzić czas a przy tym aktywność ta wpływa pozytywnie na ich rozwój umysłowy i ruchowy. Atrakcje w parku są tak różnorodne
i dostosowane, aby każde dziecko znalazło coś dla siebie.