"Czuj się jak u siebie w domu"- Toszecka Alberga

Via Regia jest jedną z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpani. Górnośląski odcinek Drogi Św. Jakuba rozpoczyna się w Piekarach Śląskich i zmierza w kierunku Góry Św. Anny przez Radzionków, Repty Śląskie, Zbrosławice, Księży Las, Łubie aż do Toszka, gdzie współcześnie wyznaczono także drogę śląsko-morawską prowadzącą aż do granicy z Austrią.

Pomysł stworzenia albergi w Toszku czyli niewielkiego schroniska przeznaczonego dla pielgrzymów dróg św. Jakuba, powstał kiedy zauważono zwiększone zainteresowanie dwoma szlakami Camino. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był proboszcz Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku- ks. Sebastian Bensz.

            zdjęcia

Parafia postanowiła zrealizować swoje plany a środki pozyskać przystępując do naboru 01/2018 poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” z zakresu tematycznego "Budowa lub modernizacja obiektów infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej”. Wyniki naboru okazały się pozytywne dla parafii i po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim mogli zacząć prace związane ze stworzeniem Toszeckiej Albergi (wartość operacji wyniosła 49 500 złotych).

                                                     

W przygotowanie albergi zaangażowanych było wiele osób i instytucji. Zrealizowanie całego projektu było możliwe dzięki pomocy i pracy ze strony toszeckiego Urzędu Miejskiego, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej a także osób związanych z Górnośląskim Klubem Przyjaciół Camino.

Najlepszym miejscem na utworzenie schroniska dla pielgrzymów było pomieszczenie gospodarcze znajdujące się przy parafii. Obiekt jednak wymagał remontu a także trzeba było go przystosować do potrzeb mających tam odpoczywać pielgrzymów. W budynku wymieniono istniejące okna na nowe, drewniane. Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe zostały wymienione na jednoskrzydłowe z doświetlem bocznym. Wykonano ocieplenie podłogi, stropu a także zainstalowano centralne ogrzewanie podłogowe. W obiekcie zagospodarowano miejsce na aneks kuchenny oraz komfortową łazienkę, w obu tych pomieszczeniach zamontowano wentylację.

W alberdze znajdują się cztery miejsca do spania na łóżkach piętrowych. Schronisko dla pielgrzymów swoim wystrojem tworzy przytulny klimat- ściany są pokryte naturalnym kamieniem, a na stropie znajdują się drewniane belki. Za pobyt w Toszeckiej Alberdze nie są pobierane opłaty i nie jest konieczne aby zapowiadać się przed wizytą. Każdy z gości tego miejsca z pewnością będzie czuł się jak u siebie w domu.

 

Uroczyste otwarcie i poświęcenie Toszeckiej Albergi odbyło się 28.07.2019r. Cała impreza została zorganizowana w klimacie hiszpańskiej fiesty co nawiązywało do Camino de Santiago. Uczestnicy wydarzenia oprócz zwiedzenia Albergi dla pielgrzymów mogli spróbować paelli oraz posłuchać hiszpańskiej muzyki.

              

 

zdjęcia: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej, Gmina Toszek