Stroje dla Mażoretek "Copacabana" i Gminnej Orkiestry Dętej w Ciasnej

Historia sukcesu

Na terenie "Leśnej Krainy Górnego Śląska” funkcjonują zespoły muzyczne, formacje taneczne oraz inne grupy, które działają w sferze kultury. Dzięki ich działalności oraz licznym sukcesom nasz obszar jest promowany nie tylko lokalnie, ale również w skali całego kraju czy na arenie międzynarodowej.

Mażoretki "Copacabana” oraz Gminna Orkiestra Dęta w Ciasnej to zespoły, które od wielu lat odnoszą sukcesy i zdobywają nagrody w różnych konkursach. Ponadto są wizytówką Gminy Ciasna występując podczas różnych imprez.

Mażoretki łączą różnorodne formy techniki tanecznej zarówno klasycznej i nowoczesnej. W choreografiach wykorzystane są różnorodne rekwizyty taneczne: pompony, pałeczki marszowe, kapelusze, wachlarze itp. Zespół "Copacabana" jest zespołem amatorskim, każdy zainteresowany może brać udział w zajęciach.

Gminna Orkiestra Dęta gra muzykę rozrywkową i biesiadną na czele z marszami, walczykami i polkami, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Orkiestra wykonuje również oprawę uroczystości religijnych. Często orkiestrze towarzyszą Mażoretki "Copacabana", które wzbogacają występy oprawą taneczną.

Wspierając rozwój obu zespołów, Gminny Ośrodek Kultury w Ciasnej zdecydował się wystartować w konkursie na dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia "Zachowanie, utrwalenie i promocja dziedzictwa lokalnego w tym lokalnych produktów i usług”. Planowana operacja polegała na zakupie strojów dla członków orkiestry dętej i zespołu mażoretek. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Radę LGD i wybrany do dofinansowania. W 2018 roku została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach.

Gminny Ośrodek Kultury w Ciasnej w ramach otrzymanej dotacji zakupił 40 kompletów mundurów dla Gminnej Orkiestry Dętej, 25 kompletów strojów dla mażoretek oraz 24 pary butów paradnych. Orkiestra i zespół mażoretek często występują wspólnie np. podczas takich wydarzeń jak defilady czy przemarsze, gdzie prezentują się w zakupionych strojach. Oprócz tego stroje są wykorzystywane w konkursach (lokalnych, krajowych i międzynarodowych).

Realizacja projektu przyczyniła się do rozwoju aktywności twórczej mieszkańców (dzieci i młodzieży), a także promuje nasze tradycje regionalne i muzyczne.

zdjęcia: GOK Ciasna