Wartość wsparcia
44 070.00 PLN
Nr wniosku
LKGŚ-02/2018/OW/001
Rok realizacji / Gmina
2018 / Koszęcin
Zakres tematyczny
Pobudzanie oddolnych inicjatyw kulturalno-społecznych mieszkańców na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz integracji społeczności lokalnej
Opis działania
Celem operacji była aktywizacja społeczności lokalnej, w ramach której zrealizowano dwie sesje szkoleniowe w zakresie podniesienia kompetencji w social media oraz kompetencji w zakresie komunikacji w mediach elektronicznych dla lokalnych liderów oraz pracowników biura LGD. Realizacja operacji pn. Lider Medialny była również wydarzeniem kulturalno-społecznym, które zintegrowało przedstawicieli lokalnej społeczności z obszaru LSR. W ramach szkolenia uczestnicy wspólnie pracowali nad filmem, realizowali zadania oraz wymieniali się doświadczeniami w zakresie własnych działań liderskich. Pozwoliło to również na nawiązanie współpracy pomiędzy uczestnikami projektu, co niewątpliwie zaowocuje wspólnymi działaniami w przyszłości.
Historia sukcesu
Na obszarach wiejskich działa wielu liderów społecznych. Są to zazwyczaj osoby pracujące w jednostkach gminnych: urzędach, bibliotekach, domach kultury, a także osoby działające w organizacjach pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje, KGW, itp.). Rozwój obszarów wiejskich spowodował, że osoby te pełnią istotną funkcję na obszarze swojego działania. Zarządzając projektami, organizując różne inicjatywy obecnie muszą być także przygotowani na kontakt z mediami i funkcjonowanie w świecie social media.
Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” wychodząc naprzeciw potrzebom zaobserwowanym na obszarze postanowiło zrealizować projekt w ramach operacji własnej, którego celem była aktywizacja społeczności lokalnej, poprzez szkolenia w zakresie podniesienia kompetencji w social media oraz kompetencji w zakresie komunikacji w mediach elektronicznych dla lokalnych liderów oraz pracowników biura LGD.
Operacja pn. "Lider Medialny” została zrealizowana w okresie od marca do czerwca 2019r
i obejmowała dwie sesje szkoleniowe:
- podniesienie kompetencji w zakresie social media,
- podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji w mediach elektronicznych.
W szkoleniach prowadzonych przez 3 trenerów udział wzięli lokalni liderzy z obszaru LSR (12 osób).
Uczestnicy szkolenia pracowali m.in. nad nabyciem umiejętności w kwestii wystąpień publicznych
i przed kamerą. Każdy, indywidualnie opracował swój własny film reklamowy, które później były analizowane pod kątem błędów i wpadek w wystąpieniach publicznych.
Realizacja operacji pn. Lider Medialny była również wydarzeniem kulturalno-społecznym, które zintegrowało przedstawicieli lokalnej społeczności z obszaru LSR. W ramach szkolenia uczestnicy wspólnie pracowali nad filmem, realizowali zadania oraz wymieniali się doświadczeniami w zakresie własnych działań liderskich. Pozwoliło to również na nawiązanie współpracy pomiędzy uczestnikami projektu, co niewątpliwie zaowocuje wspólnymi działaniami w przyszłości.