Jarmarki Toszeckie! Promocja dziedzictwa lokalnego.

BENEFICJENT

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej

CEL OGÓLNY

Budowa zintegrowanego, wykształconego i aktywnego społeczeństwa oraz poprawa jakości życia mieszkańców

Wartość wsparcia

20 160.00 PLN

Nr wniosku

LKGŚ-01/2020/G/009

Rok realizacji / Gmina

2020 / Toszek

Zakres tematyczny

Pobudzenie oddolnych inicjatyw kulturalno-społecznych mieszkańców na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz integracji społeczności lokalnej

Opis działania

Celem zadania była organizacja Toszeckiego Jarmarku Jakubowego podczas, którego pierwszego dnia zorganizowano rajd rowerowy szlakiem świętego Jakuba a drugiego dnia odbył się jarmark na płycie rynku z domkami wystawienniczymi, pokazami kulinarnymi potraw hiszpańskich i polskich wraz z degustacją, wystawiali się lokalni rękodzielnicy oraz miał miejsce koncert muzyki hiszpańskiej.

Historia sukcesu

Poddziałanie 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" umożliwiało wnioskowanie o środki na szereg realizacji uwzględniających założone w nim cele. Jednym z nich była turystyka a dokładnie: Rozwój turystyczny obszaru w oparciu o walory przyrodnicze i kulturalne.

Takiego też działania podjął się przedstawiany w niniejszym artykule wnioskodawca, czyli Centrum Kultury "Zamek w Toszku". Dokładny zakres tematyczny działania brzmiał: Zachowanie, utrwalenie i promocja dziedzictwa lokalnego w tym lokalnych produktów i usług. Jak zrealizować taki cel? Jak promować dziedzictwo lokalne i lokalne produkty?

Wnioskodawca znalazł sposób idealny: wyjść z tymi produktami do ludzi, pokazać bezpośrednio produkty jakimi gmina może się pochwalić a także bawić i uczyć lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Przywrócić do życia bogatą historię Toszka związaną z jarmarkami.

W gminie Toszek organizacja jarmarków wywodzi się z tradycji związanych ze szlakiem handlowym (XVI wiek). Toszek leżał na ważnym szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa i dalej na wschód w kierunku Rusi, który przebiegał przez miasto. Mając na uwadze powyższy fakt, gmina powraca do tradycji i kultury związanej z organizacją jarmarków. W związku z tym ze środków finansowych na wsparcie projektu zakupione zostały domki wystawiennicze w liczbie 25 sztuk. Kwota na sfinansowanie domków opiewała na 29.778,00 zł.

W ramach wydarzeń kulturalnych  podtrzymujących jarmarczną tradycje organizowane są:

  • Jarmark Wielkanocny – organizowany od 4 lat. Promuje tradycje wielkanocne. Odbywa się w Niedziele Palmową a odwiedzający mają okazje nabyć na nim nietuzinkowe wyroby rękodzielnicze. 
  • Jarmark Jakubowy – organizowany od 3 lat. Promuje drogę św. Jakuba przebiegającą przez zabytkowy rynek. Poza lokalnymi specjałami i rękodziełem znajdziemy podczas tego wydarzenia nawiązanie do kultury Państw przez które przebiega szlak św. Jakuba.
  • Jarmark Adwentowy -organizowany od 14 lat! Kramy z nietuzinkowym rękodziełem postawione w zaułkach uliczek tworzą urokliwą i niepowtarzalną atmosferę, taką, jaką można poczuć tylko raz w roku. Na odwiedzających czekają świąteczne pyszności m.in. jabłka na gorąco nadziewane czekoladą i bakaliami, śląska "moczka", kiełbaski, owoce w czekoladzie oraz wyśmienity grzaniec podawany w ceramicznych kubkach. U rękodzielników można nabyć oryginalne wyroby idealne jako świąteczne upominki lub elementy dekoracyjne. Atrakcję dla dzieci stanowi wiedeńska karuzela i bajkowy kataryniarz. Co roku, w drugą niedzielę grudnia uliczki Toszka zapełniają się setkami mieszkańców i gości, którzy mają okazję wczuć się w klimat Świąt Bożego Narodzenia.

W planach jest jeszcze jarmark Nepomuceński. O ciekawej historii Toszka oraz początkach tej pasjonującej tradycji przeczytać można na stronie: https://turystyka.toszek.pl/2734/toszecki-rynek.html gdzie serdecznie zapraszamy.

Z racji tego, że każde tego typu wydarzenie to ogrom pracy organizacyjnej oraz fizycznej przy rozłożeniu domków wystawienniczych, przygotowaniu zaplecza technicznego itp. docenić musimy osoby mające swój udział w tych pracach.

Koordynatorem realizacji projektu (pomysłodawcą projektu, a także osobą odpowiedzialną za przygotowanie logistyczne) jest pracownik Urzędu Miejskiego w Toszku Referatu Zamówień Publicznych, Rozwoju i Promocji Gminy Joanna Rosikoń. Przy montażu i demontażu domków pomagają strażacy z OSP Wilkowiczki, OSP Toszek, OSP Kotulin, Stowarzyszenie TPZT. Przy wystrojeniu budek wsparcia udzielają uczniowie z SP nr 2 im. Ireny Sendler w Toszku, nauczyciele oraz szczep harcerski IGNIS w Toszku.

Jest to przepiękne przedsięwzięcie społeczne. Wspiera lokalną tradycję, historię a także jednoczy mieszkańców przy wspólnej pracy i zabawie.

Serdecznie Was zapraszamy do odwiedzenia Toszka koniecznie w trakcie jarmarku! Bieżące informacje na ten temat znajdziecie na profilu FB https://www.facebook.com/toszek