Browar ŚLĄSK Koszęcin.

BENEFICJENT

Tomasz Bonk

CEL OGÓLNY

Rozwój gospodarczy regionu oraz wzrost przedsiębiorczości wśród jego mieszkańców

Wartość wsparcia

249 965.00 PLN

Nr wniosku

LKGŚ-03/2019/001

Rok realizacji / Gmina

2019 / Koszęcin

Zakres tematyczny

Rozwój działalności gospodarczych

Opis działania

Rozwój działalności gospodarczej poprzez zakup i uruchomienie linii technologicznej do produkcji piwa w celu uruchomienia Browar ŚLĄSK Koszęcin.

Historia sukcesu

   

BROWAR ŚLĄSK KOSZĘCIN

Tradycje piwowarskie na ziemiach polskich sięgają najdawniejszych czasów, dziejów ludów prasłowiańskich i prapoczątków polskiej państwowości. Piwo było najpopularniejszym napojem alkoholowym wśród Słowian, a zamiłowanie do tego trunku pozostało w Polakach do dziś.

Idea stworzenia własnego browaru w Koszęcinie zrodziła się pod koniec lat 90., jednak rozpoczęcie tego projektu nastąpiło wiele lat później. Wpierw należało znaleźć odpowiednie miejsce i uzyskać środki na finansowanie tego przedsięwzięcia. Idealną lokalizacją browaru rzemieślniczego wydawała się dawna oficyna pałacowa przy Pałacu w Koszęcinie, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Miejsce to miało wielki potencjał, wymagało jednak włożenia w odbudowę ogromu pracy i środków finansowych, a także uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Po kilku latach właściciele „spalonki” uzyskali zgodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i we współpracy z Konserwatorem Zabytków rozpoczęli prace rozbiórkowe oraz budowę Browaru Śląsk Koszęcin.

Dzięki dotacji pozyskanej ze środków LGD udało się doposażyć browar i zakupić pełną linię produkcyjną, co umożliwiło uruchomienie produkcji i otwarcie Browaru Śląsk Koszęcin.

Tworząc Browar Śląsk Koszęcin chcieliśmy nie tylko spełnić nasze marzenia o własnym browarze, ale również stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą spędzić miło czas i delektować się niepowtarzalnym smakiem naszych piw o nazwach związanych zarówno z historią Koszęcina jak i Górnego Śląska – opowiada właściciel.

Jak podają XIX-wieczne dokumenty, już w 1865 r. książę z rodziny Hohenlohe-Ingelfingen warzył swoje pierwsze koszęcińskie piwo. Koszęcińskie piwo kraftowe wspaniale nawiązuje do lokalnej historii. Stale w ofercie lokalu znajduje się m.in. piwo pod nazwą „Karol Gotfryd Pils” stworzone ku pamięci koszęcińskiego Prinza Karola Gotfryda z rodu Hohenlohe-Ingelfingen, ostatniego właściciela pałacu w Koszęcinie, człowieka o wielkiej duszy, któremu mieszkańcy zawdzięczają powstanie pierwszej elektrowni oraz budowę pierwszej szkoły.  

Do warzenia piwa w Browarze Śląsk Koszęcin wykorzystuje się tylko świeże i ekologiczne półprodukty pochodzące od okolicznych dostawców, dzięki czemu piwo spełnia najwyższe standardy smakowe i jakościowe.

Sukces jaki osiągnęliśmy zawdzięczamy nowoczesnej linii produkcyjnej do warzenia piwa, unikalnym recepturom oraz talentowi naszego Browarnika Mateusza. Nasze piwa mogą szczycić się certyfikatem Marki Lokalnej.
Mimo wszystko najlepszą nagrodę stanowią dla nas pozytywne opinie na temat naszego piwa jak i szerokie zainteresowanie z jakim się spotkało – wyznaje właściciel.

Kompleks Pod Pałacem w Koszęcinie jest swoistym powrotem do historii, lecz w nowoczesnym, loftowym stylu. Oprócz browaru znajduje się tam również kręgielnia oraz sala bankietowa, dzięki czemu można tu zorganizować różnego rodzaju imprezy, od nieformalnych spotkań ze znajomymi, przez szkolenia, aż po wesele.

Właściciele w myśl zasady "Piłeś? Nie jedź" zachęcają do pozostania na noc w komfortowych apartamentach znajdujących się nad browarem i kręgielnią.

Mówi się, że "Dobrzy ludzie piją dobre piwo", zachęcamy więc do wizyty w browarze i degustacji tutejszych piw.

 

Galeria