Wartość wsparcia
331 210.13 PLN
Nr wniosku
LKGŚ-01/2018/006
Rok realizacji / Gmina
2018 / Wielowieś
Zakres tematyczny
Budowa lub modernizacja obiektów infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej
Opis działania
Celem operacji była budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Gajowice wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Budynek zawiera pomieszczenia sali, aneks kuchenny, pomieszczenia higieniczno sanitarne i techniczne. Podstawowe pomieszczenie świetlicy jest zaopatrzone w bezpośrednie wyjście na zewnątrz budynku (taras).
Historia sukcesu
– Jest nas niewiele. Wieś liczy niecałą setkę mieszkańców. Ale, czy to oznacza, że nie potrzebujemy własnego kąta? Chcieliśmy mieć miejsce do spotkań, zabawy, integracji. Udało się! W Gajowicach mamy świetlicę! – mówi sołtys wsi. Gajowice (gmina Wielowieś) dosłownie przeniosły się w czasie. Rozsypujący się, niewielki budynek po dawnym sklepie PRL-owskim, mieszkańcy zamienili w nowoczesną, w pełni wyposażoną świetlicę wiejską. Obiekt powstał w 2018 r. Gmina Wielowieś pozyskała na budowę 331 210.13 zł.
– Gdy 9 lat temu zostałam sołtysem, mieliśmy do dyspozycji starą ruderę bez ubikacji. Dawny sklep był jedynym pomieszczeniem społecznym na terenie Gajowic. Stwierdziłam, że trzeba coś z tym zrobić – mówi sołtyska, Danuta Fielauf. Pani Danuta wiedziała, że fundusz sołecki nie udźwignie inwestycji, a gmina nie będzie w stanie w pełni jej sfinansować. – Dlatego pytałam kogo mogłam, czytałam, szukała w Internecie informacji o możliwościach pozyskania dofinansowania. Tak natrafiłam na ofertę Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” – mówi Pani Danuta. W tym czasie „Leśna Kraina” organizowała cykl spotkań z mieszkańcami. – Chodziłam na spotkania, zadawałam pytania, żeby wiedzieć od której strony „ugryźć” temat. Komunikowałam głośno i wyraźnie, że potrzebujemy świetlicy. Pracownicy „Leśnej Krainy” byli bardzo pomocni. Gdy znałam już wszystkie konkrety, przedstawiłam pomysł Wójtowi i wspólnymi siłami złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy świetlicy wiejskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą – wspomina Pani Sołtys.
Budynek posiada salę spotkań, aneks kuchenny, pomieszczenia higieniczno-sanitarne i techniczne. Podstawowe pomieszczenie świetlicy jest zaopatrzone w bezpośrednie wyjście na zewnątrz budynku (taras). Świetlicę oficjalnie otwarto 21 września 2019 r. – Dziękujemy! To była najlepsza impreza w gminie Wielowieś! – głosi jeden z wpisów w kronice świetlicy założonej z okazji otwarcia obiektu. W pamiątkowej księdze skrupulatnie dokumentowane są wszystkie wydarzenia organizowane w nowym obiekcie. – Jest ich sporo, ale zdecydowanie najważniejszym był moment przecięcia wstęgi symbolizujący otwarcie naszej świetlicy. To było prawdziwe święto! Obok świetlicy posadziliśmy wspólnie rośliny i uporządkowaliśmy działkę po budowie – wymienia Pani Sołtys. Wszystko w ramach czynu społecznego, który w tym przypadku nie nosi znamion PRL-owskiego obowiązku. – Ludzie mieli potrzebę, chcieli pomóc, mieć swój wkład w budowę. Nie w Gajowicach wielu mieszkańców, ale jak trzeba zawsze znajdą się ręce do pracy – podkreśla z dumą Pani Danuta. – Prócz wydarzeń sołeckich o charakterze integracyjnym, czy informacyjnym, działamy w obszarze kultury. Współpracujemy z GOK-iem w Wielowsi – dodaje.
– Wspólnie organizujemy cykliczne zajęcia wakacyjne dla dzieci (półkolonie), wydarzenia sportowe takie jak wyścig kolarski „Wielowiejskie szutry”, spotkania ze św. Mikołajem, czy z okazji Dnia Dziecka – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi, Kornelia Galbierz. Dyrektor placówki podejrzewa, że w przyszłości administrowany aktualnie przez gminę obiekt, znajdziecie się pod skrzydłami GOK-u. – Wszystko na to wskazuje i takie są nasze oczekiwania – przyznaje.
Dziś nowa świetlica pełni rolę centrum życia społecznego i kulturalnego wsi. Mieszkańcy lokują w tym miejscu kolejne inwestycje, sukcesywnie rozbudowując ofertę spędzania wolnego czasu. Obok świetlicy znajduje się boisko sportowe i plac zabaw, który będzie w przyszłym roku remontowany. Jest nowa wiata i ciekawy obiekt sakralny – kapliczka słupowa Bożej Męki (można ja znaleźć w aplikacji mobilnej EKOMUZEA).