Na scenę zapraszamy „Frymark”

BENEFICJENT

Holistyczne Stowarzyszenie Frymark

CEL OGÓLNY

Budowa zintegrowanego, wykształconego i aktywnego społeczeństwa oraz poprawa jakości życia mieszkańców

Wartość wsparcia

103 613.00 PLN

Nr wniosku

LKGŚ-04/2020/002

Rok realizacji / Gmina

2020 / Krupski Młyn

Zakres tematyczny

Wzmocnienie potencjału i współpraca organizacji pozarządowych

Opis działania

Wzmocnienie potencjału Stowarzyszenia Frymark poprzez zakup sprzętu estradowego audio oraz sprzętu i oprogramowania do projektowania graficznego do wykorzystania w przyszłych koncertach, wydarzeniach kulturalnych i innych działaniach non-profit.

Historia sukcesu

Niczym nieskrępowana aktywność artystyczna, pobudzanie kreatywności, stwarzanie przestrzeni do jej rozwoju i ekspresji. Tak w kilku słowach można przedstawić Holistyczne Stowarzyszenie FRYMARK z Krupskiego Młyna. W tej niewielkiej, bo liczącej ok. 3 000 mieszkańców gminie działa organizacja, która z pomocą LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” skutecznie rozwija swój potencjał.

Można go porównać do artystycznego tygla, z którego aż bucha od pomysłów i inspiracji. Z dużą wrażliwością na każdą formę artystycznej ekspresji i świadomością roli jaką odgrywa kreatywność w budowaniu lepszego społeczeństwa, Holistyczne Stowarzyszenie Frymark zaprasza do współpracy artystów, twórców, rękodzielników, pasjonatów, inżynierów, prawników, lekarzy… „Głos” frymarku słychać coraz wyraźniej. Stowarzyszenie sukcesywnie wzmacnia swój potencjał m.in. poprzez współpracę z LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. W 2020 r. frymark pozyskał na ten cel 103 613.00 zł. W ramach projektu „Wzmocnienie potencjału frymark” zakupiono sprzęt estradowy audio oraz sprzęt do projektowania graficznego wraz z oprogramowaniem do wykorzystania w przyszłych koncertach, wydarzeniach kulturalnych i innych działaniach non-profit.

– Sprzęt wykorzystujemy przy organizacji i promocji naszych wydarzeń (np. „Piknik na łączce”) oraz wypożyczamy go bezpłatnie instytucjom działającym na terenie Gminy Krupski Młyn, tj. m. in. GOKSiR Krupski Młyn, Sołectwo Krupski Młyn, Sołectwo Potępa, Szkoła Podstawowa w Potępie, Przedszkole Krupski Młyn – wymienia Wojtek Dawydzik, przedstawiciel frymarku. Jak przyznaje, projekt pozwolił Stowarzyszeniu rozwinąć skrzydła i zaoszczędzić pieniądze na wynajmie sprzętu. To z kolei przełożyło się na jakoś organizowanych wydarzeń i skuteczność komunikacji społecznej.

„Holistyczne Stowarzyszenie Frymark” już poprzez nazwę wiele o sobie mówi. Frymark to nic innego jak wolny targ, przestrzeń wymiany dóbr (również niematerialnych!). Z kolei holizm to filozofia pojmowania świata i zachodzących zjawisk jako pewnej całości. W przypadku Stowarzyszenia z Krupskiego Młyna tym światem jest społeczeństwo, zjawiskami ludzie, towarem wymiennym talenty, a celem – gromadzenie i wykorzystywanie potencjałów do budowania lepszego społeczeństwa. Frymark nawołuje do sprawczości, do udziału w zmianach na lepsze, bo każdy z nas – właściciel twórczego umysłu – jest do tego zdolny.

Stowarzyszenie zostało założone pod koniec 2019 roku. Zaczęło się od chęci zmiany aktualnego stanu rzeczy. Od potrzeby wprowadzenia rozrywki na poziomie gminnym. Ponadto w Krupskim Młynie od ponad 20 lat stał zaniedbany obiekt Parowozowni, który niszczał a lokalne władze nie miały sensownego pomysłu na zaadoptowanie tej przestrzeni. – My mieliśmy. Po wysłuchaniu naszego planu ówczesny Wójt zgodził się na przekazanie nam tego obiektu w bezpłatne użyczenie do 2030 r. – mówi Wojtek Dawydzik. Wokół parowozowni konsekwentnie zaczęto skupiać kreatywne umysły i po kilku latach funkcjonowania jest efekt. Dla mieszkańców Krupskiego Młyna, ale także gmin ościennych, parowozownia jednoznacznie kojarzy się z frymarkiem. W murach starego obiektu w przyszłości ma się zmieścić cała idea. – Obiekt planujemy przekształcić w salę koncertową, salę wydarzeń non-profit, klubokawiarnię, warsztat ślusarsko-stolarski oraz biuro. Chcemy stworzyć przestrzeń wolną od wymagań i uprzedzeń. Miejsce, gdzie każdy może bez oceniania wyrażać siebie, rozwijać swój potencjał i tworzyć. Miejsce, w którym każdy czuje się bezpiecznie. Miejsce, gdzie problemy się rozwiązuje, a nie tworzy. Przestrzeń przepełnioną muzyką, śmiechem oraz tańcem. Przestrzeń swobodnych spotkań, twórczego działania i kreatywnego myślenia – mówi pan Wojtek. Jego motywacją jest dążenie do życia w społeczeństwie, które będzie wspierało indywidualność każdego człowieka, jego potrzeby naturalne i jego rozwój, a wszystko przy bezwzględnym poszanowaniu Życia i Planety Ziemia. Stowarzyszenie planuje ponadto stworzyć stronę internetową do gromadzenia, promowania i współtworzenia frymarku dla wszystkich, którzy podzielają założenia organizacji.  

Nasz beneficjent sięgnął po fundusze unijne w pierwszym roku swojej działalności. Ponadto korzysta ze szkoleń i warsztatów prowadzonych przez LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. – Współpraca z „Leśną Krainą” do tej pory była bardzo owocna. W przyszłości chcielibyśmy składać kolejne wnioski, które ułatwią nam działania dążące do realizacji naszych celów – przyznaje przedstawiciel frymarku.

 

 

Galeria