

Wartość wsparcia
85 000.00 PLN
Nr wniosku
LKGŚ-01/2021/026
Rok realizacji / Gmina
2021 / Tworóg
Zakres tematyczny
Podejmowanie działalności gospodarczej
Opis działania
Celem operacji było rozpoczęcie działalności gospodarczej pod nazwą Anna Karmańska zajmującej się świadczeniem usług z zakresu projektowania instalacji sanitarnych, przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, a także sieci wodociągowych, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych, doradztwem sanitarnym oraz e-sprzedażą lokalnych produktów (miodów pochodzących z lokalnych pasiek).
Historia sukcesu
Instalacja sanitarna oraz miody. Duet niecodzienny, a jednak możliwy i w dodatku dochodowy. Anna Karmańska, beneficjentka z gminy Tworóg, postanowiła zainwestować w dwa skrajnie różne profile aktywności zawodowej. W 2021 r. pozyskała 85 tys. zł na uruchomienie działalności gospodarczej w zakresie e-sprzedaży lokalnych produktów oraz projektowania instalacji sanitarnych.
Celem operacji było rozpoczęcie działalności gospodarczej pod nazwą Anna Karmańska, zajmującej się świadczeniem usług z zakresu projektowania instalacji sanitarnych, przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, a także sieci wodociągowych, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych, doradztwem sanitarnym oraz e-sprzedażą lokalnych produktów (miodów pochodzących z lokalnych pasiek).
Jak łączy te wątki? Pani Anna odpowiada krótko. – Lubię zdrowe rozwiązania. Prawidłowa gospodarka wodno-ściekowa służy ochronie natury. Brak zanieczyszczeń w środowisku to brak zagrożeń zdrowia ludzi. Jakie miejsce zajmują w tym wszystkim miody? Po prostu uwielbiam zdrowe odżywianie i uważam, że warto wspierać lokale pasieki w procesie sprzedaży produktów. Produkty, które można znaleźć w moim sklepie internetowym, są troskliwie wyselekcjonowane i ściśle związane z regionem.
Pani Anna chciałby w przyszłości rozwinąć sprzedaż lokalnej żywności o wyroby takie jak dżemy, przetwory owocowe i warzywne. Obecnie w ofercie znajdują się miody gryczane, spadziowe, wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, wrzosowe i rzepakowe pochodzące z pasiek z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”. – Pojawienie się konkretnego miodu w sprzedaży jest uzależnione od dostępności w pasiekach. Bywają lata, gdy na przykład ze względu na pogodę miód akacjowy lub lipowy po prostu nie występuje. Cała idea sprzedaży lokalnych produktów wynika z moich osobistych poglądów. Produkty lokalne, nisko przetworzone, bazujące na tym, co oferuje otoczenie, mają wyjątkowe walory zdrowotne i smakowe – mówi. Wartości odżywcze miodu naturalnego są nieporównywalnie wyższe w zestawieniu z produktem „sklepowym”, a smak zawsze odzwierciedla roślinność, jaka otacza pasiekę. Taki miód to produkt unikatowy, oryginalny, niepowtarzalny, a przy tym wysokiej jakości. Nasza beneficjentka liczy, że dzięki sprzedaży online (www.ppwe.pl) i skróceniu łańcucha dostaw lokalna słodycz zostanie zauważona i doceniona także poza granicami regionu.
Równolegle do sprzedaży miodów Pani Ani oferuje przygotowanie projektu budowlanego instalacji sanitarnych dla domu jednorodzinnego tradycyjnego, energooszczędnego lub pasywnego oraz projektu przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego. – To główny profil mojej działalności. Oferuję także doradztwo na etapie projektowym – mówi. Dobór odpowiedniego odpowiedniej instalacji sanitarnej to nie jest łatwa sprawa. W grę wchodzi wiele możliwości. Która jest najlepsza? O tym decydują m.in. parametry domu, jego lokalizacja, liczba domowników. – To wieloetapowy proces, dlatego warto konsultować takie decyzje. Staram się, aby klient dokładnie wiedział, jakie są skutki realizacji projektu. Zwracam uwagę na elementy instalacji, które często są pomijane w projektach typowych, a mogą mieć istotny wpływ na eksploatację budynku (np. odprowadzenie skroplin z centrali wentylacyjnej czy oddzielny wodomierz na wodę ogrodową etc.). Omawiam zmiany można wprowadzić w projekcie i proponuję optymalizowanie zaprojektowanych już rozwiązań (np. wielkość kotłowni, lokalizacja jednostki zewnętrznej, ogrzewanie garażu etc.). W ramach doradztwa klienci mogą także liczyć na porównanie rocznych kosztów ogrzewania bezobsługowymi źródłami ogrzewania takimi jak kocioł gazowy, pompa powietrzna, pompa gruntowa – wyjaśnia Pani Anna.
Dla Anny Karmańskiej dofinansowanie stało się sposobem na łączenie profesji z zainteresowaniami i życiową filozofią, w której ochrona zdrowia zajmuje ważne miejsce. Poprzez wspólnie zrealizowany projekt wypracowała kompromis: promuje lokalne, ekologiczne produkty oraz buduje rozwiązania sprawiające, że gospodarstwa domowe funkcjonują ekonomicznie i ekologicznie. W efekcie para z pozoru niedobrana – miody i instalacje sanitarne – ma sens.