Rozważania o historii Gminy Wielowieś

BENEFICJENT

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielowsi "Aktywni. Wielowieś"

CEL OGÓLNY

Budowa zintegrowanego, wykształconego i aktywnego społeczeństwa oraz poprawa jakości życia mieszkańców

Wartość wsparcia

18 651.75 PLN

Nr wniosku

LKGŚ-01/2020/G/002

Rok realizacji / Gmina

2020 / Wielowieś

Zakres tematyczny

Pobudzenie oddolnych inicjatyw kulturalno-społecznych mieszkańców na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz integracji społeczności lokalnej

Opis działania

Celem zadania było pobudzenie oddolnych inicjatyw społecznych poprzez organizację warsztatu dla mieszkańców pt. „Rozważania o historii gminy Wielowieś”. Zebrane materiały o historii gminy Wielowieś poddane analizie podczas warsztatu zostały wykorzystane do wydania publikacji pt. „Rozważania o historii gminy Wielowieś”.

Historia sukcesu

Wszystko zaczęło się od Piotra Miki – historyka sentymentalnie związanego z gminą Wielowieś, który przez lata gromadził materiały dotyczące lokalnej historii, rozmawiał z ludźmi, opisywał ich wspomnienia, dokumentował wszystko, co miało związek z jego rodzinną ziemią. – To nas zainspirowało do stworzenia międzypokoleniowego, integracyjnego projektu pod nazwą „Warsztaty tradycji i kultury w Gminie Wielowieś", którego konsekwencją było wydanie publikacji „Rozważania o historii gminy Wielowieś” autorstwa Piotra Miki – mówi dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi, Kornelia Galbierz. Fundusze w wysokości 18 651,75 zł pozyskano w 2020 r.

Oficjalnie o dofinansowanie zadania wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywni. Wielowieś”, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wielowsi. W praktyce jednak było to wspólne dzieło wielu osób, organizacji i instytucji. Gospodynie z KGW okazały się bezcennym źródłem wiedzy, Szkoła Podstawowa umożliwiła dotarcie do najmłodszych odbiorców projektu, GOK wsparł merytorycznie i kadrowo, nie zabrakło zaangażowania Urzędu Gminy i przede wszystkim mieszkańców, którzy chętnie rozmawiali z Panem Piotrem, powierzając mu nieraz bardzo osobiste wspomnienia.

– Pan Piotr dysponował imponującym zasobem materiałów, które w naszym przekonaniu zasługiwały na publikację. To kompendium wiedzy sięgające czasów, gdy na terenie dzisiejszej gminy pojawili się pierwsi osadnicy. Wiedza historyczna została zestawiona z opowieściami, wspomnienia, z tradycją ustną przekazywaną przez pokolenia. Z tego powodu należy zaznaczyć, że książka nie jest tylko pozycją historyczną, to przede wszystkim interpretacja skomplikowanych dziejów ukazanych w szerszym kontekście. To cenny głos mający pobudzać do dalszej rozmowy. I taka też była nasza narracja. Do wspólnych rozważań o przeszłości zaprosiliśmy całą gminę: dzieci, osoby dorosłe, seniorów. Wszystkie pokolenia – podkreśla Pani Dyrektor. Cel był jeden – pobudzić w społeczeństwie ciekawość i chęć poszukiwania własnych korzeni, zrozumienia ich i  czerpania z dziedzictwa kulturowego regionu.

Rozważaniom nadano kształt warsztatów online (ze względu na pandemię) prowadzonych przez pracowników GOK-u. Adresatami byli uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej, którzy realizowali treści projektu na lekcjach historii. Materiałem wspierającym był wywiad z Piotrem Miką w formie nagrania audiowizualnego. – Mamy poczucie, że warsztaty faktycznie uruchomiły międzypokoleniowy dialog. Przykładem jest wywiad przeprowadzony przez jednego z uczniów z własnym dziadkiem. Niezwykle wartościowy materiał i bezcenna pamiątka rodzinna – mówi ówczesna przewodnicząca KGW pani Hanna Maślanka. Jak zaznacza, historia Wielowsi jest bardzo intrygująca, ale też trudna, ucząca tolerancji, szacunku do innych przekonań, kultur i religii. – Przecież w Wielowsi żyli obok siebie katolicy, żydzi i ewangelicy. To jest nasze dziedzictwo kulturowe.

Książka liczy ponad siedemset stron wypełnionych opisem czasów minionych, od epoki kamienia po współczesność. Prócz obszernego kontekstu historycznego, jest mowa o zwyczajach, kulturze, obiektach sakralnych ale też o trudnych tematach: o plebiscytach, tragedii górnośląskiej, koegzystencji wielokulturowej czy po dziś dzień niewyjaśnionych tajemnicach… – Wielu pomagało inspirując, bardzo wielu pomagało w poszukiwaniach: rzeczy, myśli czy słów. Byli i Ci, uczący… milczenia (…) Dziękuję za długie debaty i krótkie spotkania „w przelocie”. Dziękuje za aprobatę i dezaprobatę, za słowa wsparcia i zniechęcenia, które tym bardziej pobudzały i mobilizowały do działania – czytamy słowa Pana Piotra we wstępie „Rozważań”.

20 czerwca 2021 r. zorganizowano podsumowanie projektu, którym była prezentacja książki "Rozważania o historii gminy Wielowieś". Wydarzenie przybrało kształt lokalnego święta. Zagrała miejscowa orkiestra, zaśpiewał chór, były atrakcje dla dzieci, poczęstunek i był oczywiście Piotr Mika – niekwestionowana gwiazda popołudnia. – Widać było, że ludzie potrzebują przestrzeni, by wypowiedzieć się na temat historii, że jest to dla nich ważne. Dodatkowo nasze podsumowanie organizowaliśmy w momencie luzowania pandemicznych obostrzeń. Wszyscy cieszyliśmy się, że spotkanie na żywo jest możliwe. I faktycznie frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła – komentuje Pani Kornelia.

„Rozważania o historii gminy Wielowieś” zostały wydane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielowsi w nakładzie 400 egzemplarzy. Ze względu za ogromne zainteresowanie bardzo szybko okazało się, że jest konieczność dodruku.  

Galeria