Park Miejski w Pyskowicach w nowej odsłonie

Gmina Pyskowice w ramach pierwszego etapu Zagospodarowania Starego Parku w Pyskowicach zdecydowała się wziąć udział w naborze 01/2016, którego zakres tematyczny dotyczył zwiększenia atrakcyjności turystycznej obszaru. Operacja pt. "Budowa placu zabaw, linarium oraz pergoli w ramach zagospodarowania Parku w Pyskowicach" miała pomóc w osiągnięciu celu przywrócenia świetności Parku Miejskiego, którego wizerunek nie zachęcał do spędzania tam czasu rodzin z dziećmi. Przede wszystkim realizatorom projektu zależało na ukazaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego miejsca oraz, żeby Park miejski stał się ponownie miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Pyskowic.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" 30 lipca 2018r. plac zabaw, linarium oraz pergola zostały oddane do użytku mieszkańców.

Na placu zabaw znajdują się:

-zjazd na linie o długości 20 metrów,

-zestaw statek z licznymi atrakcjami dla dzieci jak: zjeżdżalnie, drabinki, pomosty, przeplotnie linowe, ścianka wspinaczkowa,

-bujak na sprężynie foka,

-piaskownica,

-kiwak na przegubach Tube,

-huśtawka wahadłowa pojedyncza wraz z huśtawką wagową,

-huśtawka wahadłowa podwójna.

Obok placu zabaw znajduje się linarium, czyli miejsce, gdzie dzieci mogą rozwijać swoją sprawność fizyczną, spryt oraz kreatywność. Konstrukcja w kształcie piramidy linowej mieści się na nawierzchni poliuretanowej co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. 

 

W centralnej części Parku, dla szukających chwili wytchnienia po spacerze, utworzono miejsce relaksu z fontanną, ławkami wraz z pergolą. Nieopodal znajdują się dwa stanowiska do gier planszowych.

W 2019 r. ukończono drugi etap prac w Parku w Pyskowicach, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 19 października .

Zagospodarowanie Parku doprowadziło do przywrócenia jego dawnej świetności jako miejsca służącego rekreacji i aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych.  Podniosło w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej, okazało walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz poprawiło jakość życia mieszkańców Pyskowic.