Dom sportowca w Lisowie

Fundusze unijne pozyskane w ramach PROW 2014-2020 stwarzają również możliwości na integrację społeczności zamieszkującej obszary wiejskie. Liczne inicjatywy i przedsięwzięcia wpływają na aktywizację mieszkańców a także poprawę ich jakości życia.

W Lisowie w gminie Herby od ponad 50 lat działa Ludowy Klub Sportowy Liswarta Lisów. Klub cały czas się rozwija, dba o rozwój młodych zawodników a także odnosi sukcesy (m.in. historyczny awans do Ligi Okręgowej w 2010 roku). Klub nie posiadał odpowiedniego zaplecza, cały czas korzystał z udostępnionej sali i szatni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie. Gmina Herby postanowiła przeprowadzić inwestycję budowy obiektu na użytek LKS Liswarty Lisów oraz mieszkańców. W 2016 roku pojawiła się szansa na pozyskanie środków na ten cel i Gmina Herby wystartowała w naborze ogłoszonym przez Stowarzyszenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska" z zakresu tematycznego: Wzmocnienie kapitału społecznego. Po pozytywnej ocenie projektu Gmina Herby podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim na kwotę 253 433,00 zł (łączna wartość inwestycji to 763 013,59 zł).

Budowę budynku socjalno-administracyjnego rozpoczęto w 2017 roku. Po zakończeniu wszystkich prac budynek oddano do użytku w drugiej połowie 2018 roku. Dom sportowca jest budynkiem parterowym z użytkowym poddaszem. Na parterze znajdują się dwie szatnie z łazienkami, pokój lekarski, biuro, pokój sędziów, korytarz, magazyn, pomieszczenie dla sprzątaczki, klatka schodowa i pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu mieści się przestronna sala spotkań z aneksem kuchennym i toaletą z pomieszczeniem gospodarczym. Z balkonu można podziwiać boisko Liswarty Lisów.

Oddanie do użytku budynku socjalno-administracyjnego zbiegło się z obchodami 50-lecia istnienia LKS Liswarta Lisów. Podczas głównej imprezy 1 września 2018r. Wójt Gminy Herby- pani Iwona Burek oficjalnie przekazała klucze do budynku Prezesowi Zarządu LKS Liswarta Lisów. Budynek został poświęcony, a następnie można było zobaczyć jak inwestycja prezentuje się w środku. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Kolejnym ważnym a jednocześnie historycznym wydarzeniem związanym z obchodami 50-lecia LKS Liswarta Lisów było zaproszenie drużyny Górnika Zabrza do rozegrania meczu towarzyskiego. Dzięki zapleczu w postaci budynku socjalno-administracyjnego, gospodarze mogli zapewnić odpowiednie warunki dla 14-krotnego mistrza Polski. W wydarzeniu brało udział ponad 1000 osób a samo spotkanie było na ustach wszystkich nie tylko w powiecie lublinieckim.

Realizacja projektu przyczyniła się do podniesienia jakości infrastruktury sportowej na terenie Gminy Herby oraz stworzyła miejsce integrujące społeczność. Budynek oprócz pełnienia funkcji zaplecza dla drużyny LKS Liswarta Lisów daje również możliwość organizacji szkoleń a także spotkań dla mieszkańców gminy.