Rolkowa pętla

Zdrowy tryb życia stał się bardzo popularny, a świadomość społeczeństwa na ten temat cały czas się rozwija. Podstawą zdrowego stylu życia jest przede wszystkim ruch i sport. Obecnie nie są to wyłącznie męczące ćwiczenia na siłowni, ale także ruch na świeżym powietrzu. Odpowiednia infrastruktura taka jak ścieżki dla rowerów, trasy biegowe, siłownie zewnętrzne, boiska czy skateparki stwarza możliwości do aktywności fizycznej w plenerze.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach PROW 2014-2020 na terenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska” powstało już wiele obiektów infrastruktury rekreacyjnej, które nie tylko są formą aktywnego spędzenia czasu dla mieszkańców, ale także zwiększają atrakcyjność turystyczną danego obszaru.

               

Klub Sportowy Unia Kalety zawnioskował do naszego Stowarzyszenia o budowę toru rolkowego w Gminie Kalety przy ulicy Fabrycznej. Projekt oszacowano na kwotę około 380 000 złotych. W ramach konkursu otrzymano dotacje w wysokości 282 088,25 zł (Miasto Kalety dołożyło do inwestycji około 80 000 złotych). Tor rolkowy jest częścią kompleksu sportowego zbudowanego na terenie stadionu sportowego Unii Kalety, gdzie znajdują się boisko wielofunkcyjne oraz bieżnia lekkoatletyczna. Pasjonaci jazdy na rolkach mogą korzystać z trzystumetrowej pętli w kształcie nerki. Tor oznakowany jest niebieskimi liniami i symbolami informującymi o początku trasy i kierunku jazdy. Dodatkowo na terenie został umieszczony regulamin bezpiecznego korzystania z atrakcji sportowej, a także stojak na rowery, ławeczki i kosze na śmieci. Tor rolkowy jest obiektem ogólnodostępnym i już od pierwszych dni funkcjonowania cieszył się ogromną popularnością.

         

Uroczyste otwarcie toru rolkowego odbyło się 14 czerwca 2019r. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej w Kaletach, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Śląskiego, Zarząd KS Unia Kalety, prezes Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”- Piotr Leksy, a także mieszkańcy Kalet. Otwarcie toru rolkowego nie mogłoby się obyć bez głównych zainteresowanych, czyli użytkowników toru- głównie dzieci. Po symbolicznym przecięciu wstęgi wszyscy zgromadzeni mogli skorzystać z nowo otwartej atrakcji sportowej.

Nowy obiekt sportowy na mapie miasta Kalety przyczynił się niewątpliwie do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni do aktywnego spędzenia wolnego czasu mieszkańców oraz przyjezdnych turystów. Ponadto na terenie obiektu można organizować różne eventy czy inicjatywy które przyczynią się do promowania zdrowego stylu życia i integracji społeczności lokalnej. (np. piknik rodzinny pn. „Rolkowe zakończenie lata”, który odbył się 22 września 2019r). Dodatkowo od listopada 2019r. tor rolkowy jest również dostępny po zmierzchu, a wszystko dzięki oświetleniu, które zostało zamontowane na obiekcie KS Unia Kalety. Szybko zapadający zmierzch w miesiącach jesienno-zimowych nie stanowi już przeszkody dla miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego.

 

źródło: Tygodnik Gwarek

Jeszcze raz gratulujemy tej wspaniałej inwestycji i do zobaczenia na trasie toru rolkowego!

 

 

zdjęcia: Urząd Miejski w Kaletach