Warstwa po warstwie

Innowacyjne zastosowania w projektach naszych beneficjentów stwarzają dodatkowe warunki do rozwoju obszarów wiejskich. Wykorzystywanie nowych technologii, nieszablonowych rozwiązań dodatkowo wpływa na pozytywną ocenę jeśli chodzi o przyznanie dofinansowania ze środków PROW 2014-2020.

Drukowanie 3d to inaczej mówiąc drukowanie przestrzenne. Dzięki nanoszeniu kolejnych warstw materiału wytwarzany jest obiekt fizyczny. Technologia ta wymaga 4 kluczowych elementów:

- trójwymiarowego modelu komputerowego,

- odpowiedniego programu do obróbki,

- druki 3d,

- materiału do druku (plastikowej żyłki, żywicy lub proszku).

Pan Michał  Świerzy chcąc wykorzystać potencjał, który daje rynek (coraz większe zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem techniki druku 3d) zdecydował się na założenie firmy SKM 3Dprinting.

Pomysł na firmę wziął się z wcześniejszych doświadczeń zawodowych oraz zainteresowań. Przez dwa lata Pan Michał pracował jako główny technolog w firmie zajmującej się obróbką, skrawaniem oraz drukiem 3d w proszku metalu na strefie przemysłowej w Mielcu. Natomiast prywatnie zbudował sobie małą drukarkę 3d z tworzywa sztucznego i drukował na niej części na własny użytek.

Firma SKM 3Dprinting oferuje wydruki w technologii FFF/FDM. W przypadku bardziej wymagających projektów stosowane są rozpuszczalne materiały podporowe. Dzięki zastosowaniu technologii SLA można uzyskać doskonałe odwzorowanie kształtu oraz bardzo dobrą jakość wykończenia powierzchni. Ponadto firma SKM 3dprinting wykonuje zlecenia skanowania obiektów istniejących w celu uzyskanie modeli CAD do dalszej pracy. Do każdego wydruku istnieje możliwość przygotowania protokoły kontroli jakości (pomiar wykonywany jest z dokładnością do 50 µm).

Zleceniem, którym firma SKM 3Dprinting może się pochwalić jest na pewno wykonanie rekonstrukcji uszczelki drzwi do kabrioletu marki SAAB z 1982 roku. Zlecenie polegało na zeskanowaniu zniszczonej pary uszczelek i na tej podstawie wykonaniu projektu nowej. Łącznie wyprodukowano 45 par tych uszczelek, co daje 765 godzin druku. Uszczelki trafiły między innymi do USA, Kanady i Chin.

Oprócz tego firma Pana Michała relizowała zlecenie dla KPG Team grającej w Rocket League, wykonała skan żuchwy owcy, skan surówki klucza wraz z wydrukiem oraz przerobieniem modelu zgodnie z wytycznymi klienta. Ponadto ostatnio firma zaangażowana była w akcję "Drukarze dla szpitali".

Więcej informacji na temat działalności firmy Pana Michała można znaleźć na stronie internetowej www.skm3d.pl