Kierunek?- Dowolny! OneCamp i popularny nurt na podróżowanie z przyczepą!

BENEFICJENT

Przemysław Babiuch

CEL OGÓLNY

Rozwój gospodarczy regionu oraz wzrost przedsiębiorczości wśród jego mieszkańców

Wartość wsparcia

85 000.00 PLN

Nr wniosku

LKGŚ-06/2020/012

Rok realizacji / Gmina

2020 / Kochanowice

Zakres tematyczny

Podejmowanie działalności gospodarczej

Opis działania

Celem operacji było rozpoczęcie działalności gospodarczej pod nazwą OneCamp Przemysław Babiuch zajmującej się wynajmem przyczepy kempingowej wraz z wyposażeniem.

Dowiedz się więcej

Historia sukcesu

  

Branża turystyczna jak i każda inna rządzi się swoimi prawami i zmieniającymi trendami na określony sposób wypoczynku. Przez lata synonimem wakacji dla wielu Polaków był zagraniczny lub krajowy kurort. Często był to hotel kilkugwiazdkowy z magiczną bransoletą na nadgarstku dającą dostęp do dodatkowych atrakcji. Spragnionym sielskich wakacji naprzeciw wychodziły gospodarstwa agroturystyczne jakich nie brakuje również na obszarze LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska". Spacery po lesie, jazda konna, swojska jajecznica na śniadanie i rustykalnie urządzony pokój to kwintesencja tych miejsc. Jednak nie dla wszystkich było to wystarczające i tak też jako naturalny kolejny krok zmian w tej branży pojawiły się "glampingi" czyli połączenie wcześniejszych opcji: cisza i bliskość natury ale też luksus i wyjątkowy komfort odpoczynku. Ostatnie lata to natomiast ogromny boom na przyczepy campingowe dlatego z dumą przedstawiamy naszego beneficjenta Pana Przemysław Babiucha i firmę OneCamp.

Firma została założona w 2021 roku jednak zanim to nastąpiło Pan Przemysław przebrnął przez proces skompletowania wymaganych do dofinansowania dokumentów. Jak to wspomina?

 "Proces pozyskania nie był łatwy, wymagał wielu dokumentów itp., pomocy innych osób, ale w końcowym rozrachunku uważam, że wysiłek się opłacił."

Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości Pan Przemysław z sukcesem zakończył  proces i otrzymał dofinansowanie w kwocie 85000 zł. Jednak na inwestycję o takim profilu potrzebne były większe nakłady. W związku z czym na sfinansowanie zakupu: rodzinnej przyczepy campingowej Pan Przemysław wyłożył również środki własne w kwocie ok 35000zł.   

Dzięki temu firma OneCamp, została wyposażona i obecnie specjalizuje się właśnie w wynajmie przyczepy kempingowej.

Jak wygląda wypożyczenie od strony formalnej? To najlepiej wyjaśnia sam właściciel:

"Aby wynająć przyczepę potrzeba oczywiście prawa jazdy (najlepiej kategorii B+E) posiadanego przynajmniej od 5 lat (mój wymóg) oraz odpowiedniego samochodu z hakiem. Samochód musi być odpowiedniej masy (najlepiej SUV), tak aby był cięższy od przyczepy przynajmniej o 30% (przyczepa z wyposażeniem waży ok. 1500 kg). Jest to ważne dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Należy również pamiętać, że jeśli ktoś nie posiada prawa jazdy kat. B+E cały zestaw (samochód + przyczepa) nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) 3.500 kg. Z reguły przyczepa jest wypożyczana na okres 1-2 tygodni. Wynajem wymaga również podpisania umowy najmu oraz wpłacenia 2.500 zł zwrotnej kaucji na poczet ewentualnych uszkodzeń."

W historiach naszych beneficjentów zawsze interesującym aspektem jest skąd pomysł na taki właśnie  biznes zwłaszcza, że  w przypadku pana Przemysława jest on wyjątkowy i rzadko spotykany.

Okazuje się, że właściciel OneCamp ma na swoim koncie dorobek podróżniczy, doświadczenie zawodowe w branży turystycznej oraz kierunkowe wykształcenie. Pomysł na działalność pojawił się już jakiś czas temu, czekał tylko na odpowiedni moment i jak się okazuje pandemia trochę w tym pomogła. Nie tylko z uwagi na to, że Pan Przemysław więcej czasu spędzał na miejscu a nie w podróży czy delegacji ale też z uwagi na fakt, że w wyniku pandemii ludzie szukali sposobów na bezpieczne podróżowanie. Przyczepy campingowe oferują wszystko to co było niezbędne: komfort bez względu na cel podróży, samowystarczalność i brak konieczności przebywania w hotelach, które stanowiły na początku pandemii źródło strachu.  Z czasem w trakcie pandemii hotele oferowały zakwaterowanie jednak dosyć ograniczone. W tym samym czasie w innych branżach pojawił się powrót do stylu boho i hippie a jak pamiętamy kultura ta nierozerwalnie wiązała się z wolnością i podróżami. Ludzie zaczęli inspirować się dawnymi Volkswagenami T1 przerabianymi kiedyś na campery i tak oto media społecznościowe w latach 2020-2021 zalała fala materiałów na temat przerabiania Busów i Vanów na campery. Na Instagramie i YouTubie pojawiło się mnóstwo materiałów na temat podróżowania z przyczepą i trwa to do dziś. Stąd też wynika fakt, braku potrzeby inwestowania w reklamę OneCamp. Temat jest niezwykle popularny, ludzie się nim interesują a marketing szeptany robi swoją robotę. Jak wspomina Pan Przemysław:

 "Informacje wśród znajomych, mieszkańców gminy itd. rozchodzą się szybko :)"

 Zainteresowani z pewnością znajdą kontakt do OneCamp.

W ostatnich latach możemy również obserwować w Polsce sentymentalny powrót do czasów PRLu i wszystkim co z tymi latami związane. To właśnie PRL był pierwszym okresem kiedy Polacy zetknęli się z caravaningiem. Nieliczni wypoczywający w dawnej Jugosławii przywozili informacje o zagranicznych samochodach turystycznych tzw. campo-busach.

W ramach ciekawostki chcemy tylko wspomnieć, że Polska motoryzacja również miała swój mały wkład w tej dziedzinie. Nie jest on wybitny bo polskie przyczepy nie były produkowane na większą skalę a raczej powstawały głównie prototypy takie jak "Biedronka" czy "Tramp" stworzone przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Kilka innych modeli wprowadzono do produkcji ale ostatecznie pojawiały się w bardzo krótkich seriach. 

źródło: https://forum.karawaning.pl/artykuly/caravaning/historia-karawaningu-w-polsce-r28/

Dzisiejsze przyczepy niczym nie przypominają tych pierwszych, są niebywale wygodne i bezpieczne. Nie zwlekajcie zatem z zaplanowaniem wakacji, życzymy Wam szerokiej drogi a Panu Przemysławowi gratulujemy ciekawego pomysłu i życzymy samych sukcesów w branży turystycznej.

Galeria