Zrozumieć człowieka ...

Pani Ola Szczygieł swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w dzieciństwie. Lubiła wówczas malować, rysować, wykonywać różne rękodzieła, co sprawiało jej niebywałą przyjemność. Następnie robiła gotowym pracom zdjęcia, które zamieszczała na stronie internetowej. Długo szukała życiowej drogi zawodowej, aż wybrała studia na Wydziale Sztuki na częstochowskim UJD, gdzie spośród szerokiej gamy artystycznych dziedzin fotografia stała się jej najlepszym sposobem na wyrażanie siebie. Obecnie prowadzi firmę fotograficzną, która funkcjonuje już od ponad roku, a z jej osiągnieciami i ofertą można się zapoznać na stronie internetowej jej działalności http://www.olaszczygiel.pl.

Co natchnęło Panią Olę do założenia własnego przedsiębiorstwa? Myślała o tym już od dłuższego czasu. Pewnego dnia zobaczyła w internecie ogłoszenie o planowanym przez Stowarzyszenie LGD ,,Leśna Kraina Górnego Śląska” spotkaniu informacyjno-szkoleniowym dla beneficjentów, co ponownie rozbudziło i wzmocniło w niej chęć założenia firmy. Zdecydowała się więc na złożenie wniosku o dofinansowanie z zakresu podejmowania działalności gospodarczej w ramach naboru 02/2017. Mając świadomość, że w biurze LGD otrzyma bezpłatną pomoc doradcy przy wypełnianiu wniosku, przełamała wszelkie obawy związane głównie z połączeniem roli matki z byciem przedsiębiorcą. Sprawnie uporała się z wszystkimi formalnościami i otrzymała dofinasowanie w wysokości 55 000zł.

Otwarcie firmy nastąpiło 01.09.2017 roku, a po pewnym czasie pojawiła się satysfakcja z samodzielnego prowadzenia działalności w wymarzonej branży. Pani Ola bardzo pragnie utrzymać się na rynku i wypracować sobie na nim silną pozycję, co ciągle motywuje ją do pogłębiania wiedzy oraz rozwoju w dziedzinie fotografii, z którą jest mocno związana. W swoją pasję wkłada pełne zaangażowanie i serce. Szlifuje nieustannie swoje umiejętności w tym zakresie. Prowadzi zajęcia w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży, odsłaniając młodemu pokoleniu tajemnice fotografii – ukazując technikę i sprzęt używany aktualnie, a także przenosząc swych uczniów w ciekawy świat starych, choć nie tak dawno jeszcze używanych aparatów.

Stałym elementem przygotowań do różnego rodzaju sesji stało się dla Pani Ola zrozumienie człowieka i jego potrzeb, czemu na tym etapie poświęca najwięcej uwagi. Dokładnie omawia i uważnie wsłuchuje się w oczekiwania swoich klientów.

Droga do osiągnięcia takiego dorobku w dziedzinie fotografii warta była wysiłku, gdyż zdjęcie ,,Faces” zostało wyróżnione w międzynarodowym konkursie Sony World Photography Awards. Prezentowane było także na wystawie podczas targów Photokina w roku 2016 w Kolonii w Niemczech. 14.09.2018 w Domu Kultury w Koszęcinie przedstawiono jej zdjęcia podczas wystawy pt. ,,Z innej bajki”.

Zdaniem Pani Oli ,,fotografia istnieje po to, aby opisać rzeczywistość bez słów”, dlatego podczas wykonywania zawodu obiera sobie za cel opowiedzenie historii o obiekcie, który planuje uwiecznić. Przykłady wykorzystania przez nią tych założeń w praktyce można podziwiać m. in. w „Folderze produktów i usług lokalnych”, gdzie przedstawia za pomocą zdjęć lokalne produkty, architekturę oraz osoby kultywujące regionalne tradycje. Realizacja tego zadania okazała się wielkim wyzwaniem, ponieważ wymagała dużej kreatywności oraz pokonania niemałych odległości w krótkim czasie, jednak efekt okazał się godny tych poświęceń.

Miłośniczka obiektywu specjalizuje się w szeroko rozumianej fotografii portretowej – od portretów firmowych po artystyczne, upamiętnia też spotkania kobiet z metamorfozami. Tworzy również biżuterię ze zdjęciem. W chwili wykonywania portretów, koncentruje się na oddaniu emocji, jakie towarzyszą danej osobie, stara się uchwycić ważne, choć tak ulotne, chwile życia.
W swej zawodowej przyszłości Pani Aleksandra pragnie skupić się przede wszystkim na  portretowej fotografii dla klientów biznesowych i prywatnych oraz sesjach modowych.