Ważna informacja dla beneficjentów i ubiegających się o dofinansowanie

10 września 2020 roku weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1555).

Odnośnik do rozporządzenia

Wprowadzone zostały istotne zmiany w tym dla osób chcących otrzymać dofinansowanie na założenie działalnosci gospodarczej.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone w powyższym rozporządzeniu.

  • Skrócono okres dotyczący warunku niewykonywania działalności gospodarczej poprzedzający dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy z 2 lat na 3 miesiące. (§ 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia)

    Zmiana ma przede wszystkim umożliwić skorzystanie ze wsparcia podmiotom, które w wyniku panującej epidemii COVID-19 utraciły pracę, a jednocześnie wykonywały działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy Prawo przedsiębiorców, i którą w związku z trudną sytuacją społeczno-gospodarczą oraz istotnymi zmianami, jakie nastąpiły na rynku pracy, zmuszone zostały ją zakończyć.
     
  • Przesunięto obowiązek zgłoszenia się przez beneficjenta do ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności, na etap wypłaty płatności końcowej. (§ 1 pkt 7 lit. a tiret drugie rozporządzenia)
  • Na etapie składania wniosku o pierwszą transzę pomocy finansowej beneficjent zobowiązany jest m.in. do złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). (§ 1 pkt 7 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia)
  • Wprowadzono zmiany ograniczające ponoszenie przez beneficjenta podwójnych kosztów ubezpieczenia w sytuacji, kiedy nastąpił zbieg tytułu do ubezpieczeń społecznych z powodu objęcia beneficjenta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. (§ 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia).

    Wprowadzenie zmiany ma na celu ograniczenie nakładania na beneficjenta podwójnych kosztów ubezpieczenia w sytuacji, kiedy nie czerpie on z tego tytułu dodatkowych korzyści materialnych, a objęcie go obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego jest jednocześnie ograniczone w czasie. W momencie zakończenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, kończy się prawo do podlegania z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i beneficjent będzie zobowiązany do podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla beneficjentów wykonujących samodzielnie działalność, gdyż w przypadku zakończenia realizacji operacji i złożenia wniosku o drugą płatność, w przypadku kiedy będą oni w trakcie korzystania z przysługującego im powyżej uprawnienia, pomoc będzie mogła zostać im wypłacona. (§ 1 pkt 7 lit. a tiret drugie rozporządzenia)
     
  • Wprowadzono zmianę w zobowiązaniach umownych polegającą na tym, iż beneficjent zobowiązany będzie mi.in. do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej, zgłoszenia się i podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu, ubezpieczeniom rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, lub utworzenia i utrzymania miejsca pracy przez łącznie co najmniej 2 lata, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia, w którym upływają 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej. (§ 1 pkt 5 lit. b-c rozporządzenia)

    Zmiana taka przyczyni się w znacznym stopniu do usprawnienia realizacji zobowiązań beneficjentów w zakresie utrzymania miejsc pracy, ograniczając konieczność utrzymania miejsc pracy do co najmniej jednego miejsca pracy, w tym możliwości realizowania zobowiązania w tym zakresie również przez samozatrudnienie, jeśli utrzymanie pracownika na umowę o pracę będzie niemożliwe z przyczyn niezależnych od beneficjenta.
     
  • Zarówno w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, jak i rozwijania działalności gospodarczej, wyłączono obowiązek zobowiązania umownego do osiągnięcia przez beneficjenta co najmniej 30% zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie rok od dnia wypłaty płatności końcowej. (§ 1 pkt 5 lit. b tiret drugie rozporządzenia)
  • Uchylono przepisy zobowiązujące podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy w związku z realizacją przez niego operacji do ustanowienia zabezpieczenia należytego wykonania przez wystawienie weksla in blanco w dniu zawarcia umowy. (§ 1 pkt 6 rozporządzenia)

    Wprowadzona zmiana pozwala na stosowanie regulacji ustawowej i przyjęcie zabezpieczenia należytego wykonania przez beneficjenta zobowiązań określonych w umowie w postaci weksla niezupełnego (in blanco) wraz z deklaracją wekslową w zależności od rodzaju podmiotów będących beneficjentami oraz pozwala na dostosowanie do sytuacji sposobu składania tego zabezpieczenia. W szczególności możliwe będzie przesunięcie w czasie złożenia tego zabezpieczenia (z etapu zawierania umowy o przyznaniu pomocy na etap składania pierwszego wniosku o płatność, ewentualnie składania ostatnich uzupełnień tego wniosku). (§ 1 pkt 6 rozporządzenia) (§ 1 pkt 5 lit. a)
     
  • Uchylono przepis uniemożliwiający uzyskanie i posługiwanie się odrębnym numerem producenta przez współmałżonka lub współposiadacza gospodarstwa rolnego. (§ 1 pkt 3 rozporządzenia)

    Zmiana związana jest ze zmianami w ustawie o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, umożliwiającymi uzyskanie odrębnych numerów identyfikacyjnych przez osoby, które zamierzają ubiegać się o wsparcie inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, administrowanych przez ARiMR. Na podstawie dotychczasowych przepisów osoby nieposiadające takiego numeru nie mogły go uzyskać i posługiwały się numerem nadanym współmałżonkowi lub współposiadaczowi gospodarstwa rolnego.

Szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach można uzyskać podczas konsultacji w biurze LGD.

Przeczytaj także