"Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska"- operacja własna

BENEFICJENT

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Leśna Kraina Górnego Śląska"

CEL OGÓLNY

Budowa zintegrowanego, wykształconego i aktywnego społeczeństwa oraz poprawa jakości życia mieszkańców

Wartość wsparcia

44 946.00 PLN

Nr wniosku

LKGŚ-02/2021/OW/001

Rok realizacji / Gmina

2021 / Koszęcin

Zakres tematyczny

Pobudzanie oddolnych inicjatyw kulturalno-społecznych mieszkańców na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz integracji społeczności lokalnej

Opis działania

Operacja polegała na przeprowadzeniu konkursu „Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska”, w ramach którego restauratorzy, organizacje tj. KGW i stowarzyszenia z obszaru LGD oraz mieszkańcy będący miłośnikami lokalnej kuchni zgłaszali w 4 kategoriach (przystawka, danie główne, deser oraz dania dla dzieci) przepisy lokalnej kuchni ze zdjęciami dań oraz eko porady, czyli wskazówki jak gotować i planować posiłki, aby nie marnować żywności. Jury wybrało 24 najlepsze przepisy, a zwycięzców uhonorowano gadżetami kulinarnymi z logo LGD i produktami lokalnymi. 10 wybranych przepisów przedstawiono w formie krótkich filmów zamieszczonych na YouTube. Wydano książkę zawierającą przepisy laureatów i ich eko porady. Powstałe materiały i gadżety rozdysponowano m.in. wśród restauracji, gmin z terenu LGD w ramach promocji lokalnych tradycji kulinarnych.

Dowiedz się więcej

Historia sukcesu

Zawsze kiedy występujemy o środki finansowe aby zrealizować własny projekt stawiamy sobie wysoko poprzeczkę starając się jednocześnie zrobić to w taki sposób aby promować nasz obszar, jego dziedzictwo i kulturę tak bardzo jak tylko jest to dla nas możliwe.

Planując kolejne przedsięwzięcie chcieliśmy podjąć się zadania, które wskaże naszej społeczności, że jest coś co nas łączy, co zarazem stanowi o naszym dorobku kulturowym i obyczajowym. Chcieliśmy stworzyć projekt, w który zaangażują się sami mieszkańcy bez względu na ich wiek. Chcieliśmy projektu, który integruje, łączy, wpłynie na jakość życia naszych mieszkańców. Takiego, który sprawi, że będą dumni z siebie i z tego co wspólnie tworzymy.

Okazało się, że pomysł był bardzo blisko- wystarczyło odpowiedzieć sobie na pytanie co nas, ludzi jednoczy? Gdzie spotykamy się będąc sobie równymi i szczęśliwymi? STÓŁ! To właśnie stół jest symbolem budowania więzi i wspólnoty.

Jest również mocno związany z polską tradycją, która nakazuje podejmować gości przy stole suto zastawionym. Trudno o większy i bardziej czytelny symbol polskiej gościnności, znanej w Europie i na świecie. Zasiadając w Polsce przy stole goście mogą zawsze liczyć, że zostaną ugoszczeni tym co gospodarze posiadają najlepszego. Jeśli do tego dodamy śląskie specjały to uczta smaków gwarantowana.

Tak też narodził się projekt "Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska". Trzonem przedsięwzięcia był konkurs kulinarny skierowany do WSZYSTKICH mieszkańców naszego obszaru bez względu na wiek i doświadczenie w branży gastronomicznej.

Zadanie konkursowe polegało na zgłoszeniu przepisu wraz ze zdjęciem w jednej z czterech kategorii: przystawka, danie główne, deser oraz danie dla dzieci. Jednak musiały to być przepisy śląskie, tradycyjne, związane z naszym regionem.

W ten sposób mieszkańcy zaczęli szukać, dopytywać, rozmawiać z seniorami rodów, zintegrowali się przygotowując zadanie konkursowe. Niesamowite było to, że zgłoszenia wysyłali profesjonalni kucharze, restauratorzy, gospodynie domowe, totalni amatorzy a nawet najmłodsi mieszkańcy obszaru LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”!

Spot reklamujący, zapraszający do udziału w konkursie nagraliśmy w  Karczmie Koszwice, która słynie z tradycyjnej karty menu a i szef kuchni (zarazem właściciel) pięknie zachęcał w swej kuchni do warzenia ciapkapusty, karminadli i szpajzy!

Laureatów spośród 64 przepisów wyłoniło fachowe jury: https://lesnakrainalgd.pl/aktualnosci/606/wyniki-konkursu-smaki-lesnej-krainy-gornego-slaska

Zadanie było wyzwaniem bowiem w konkursie istotny był przepis, efekt wizualny potrawy ale również komisja musiała wziąć pod uwagę zadanie dodatkowe. Mianowicie każdy z uczestników musiał przedstawić eko poradę czyli wskazówkę dla innych jak gotować aby nie marnować jedzenia.

Nagrody, którymi były kulinarne gadżety oraz kosz specjałów spożywczych od lokalnych producentów zostały wręczone podczas bankietu w Kaletach. Statuetki dla zdobywców pierwszych miejsc przygotowała artystyczna Kuźnia "Zoriabresk".

Zależało nam na tym aby utrwalić nasz dorobek kulinarny dla kolejnych pokoleń dlatego przepisy wszystkich laureatów znalazły się zarówno w publikacji papierowej jak i cyfrowej. Ta druga to cykl dziesięciu kulinarnych filmów na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/@lesnakraina5030/playlists

Serdecznie zapraszamy do oglądania. Doceniamy odwagę i ogrom chęci laureatów konkursu, którzy pomimo stresu wystąpili przed kamerą aby utrwalić i pokazać innym to co łączy naszą społeczność.

Konkurs zaowocował spopularyzowaniem kilku gastronomicznych miejsc na naszym obszarze, kół gospodyń wiejskich, nawiązaniem nowych relacji ludzi których łączy wspólna pasja. Pokazał też społeczeństwu jak mocne są śląskie obyczaje. Bo czy można sobie wyobrazić śląski niedzielny łobiod bez rosołu, rolad i modrej kapusty? Zdecydowanie nie!

Operacja została dofinansowana kwotą 44 946,00 zł w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, za pośrednictwem LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”.