Gala finałowa rozdania Certyfikatów Marki Lokalnej

W dniu 16 maja br. w Pawonkowie odbyła się Gala finałowa rozdania Certyfikatów MARKI LOKALNEJ  w konkursie „ Pomysł na produkt lokalny”. 

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu współpracy realizowanego przez Stowarzyszenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska” i LGD "Brynica to nie granica”.
Celem konkursu było wyłonienie grupy najlepszych produktów i usług z obszaru dwóch partnerskich Lokalnych Grup Działania, które dzięki swoim walorom jakościowym i użytkowym będą kreatorem marki lokalnej. 

Do Pawonkowa w tym dniu przybyli zwycięzcy i laureaci konkursu, członkowie Jury, przedstawiciele partnerskich LGD oraz  władze samorządowe gmin laureatów konkursu.

Galę poprowadził Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”  Piotr Leksy i Przewodniczący Zarządu LGD „Brynica to nie granica” Jerzy Jóźwik.  Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pana Arkadiusza Rybaka – dyrektora Muzeum Miejskiego "Szytgarka” w Dąbrowie Górniczej - wyłoniła 29 laureatów, w tym zwycięzców,  w trzech kategoriach konkursowych.

Galę uświetnił koncert w wykonaniu Weroniki Gaidy (harfa) i Barbary Lamers (flet). Panie wykonały szereg znanych, lubianych utworów i niewątpliwie były "ucztą muzyczną” dla zgromadzonych.

Prowadzący uroczystość wyrazili słowa uznania laureatom konkursu za ich pracę i zaangażowanie społeczne oraz podziw za niepowtarzalne pomysły, potencjał tworzenia i chęć działania.
Zdaniem koordynatora projektu, Anny Korzekwy-Wojtal, produkty i usługi lokalne są bardzo ważnym elementem powrotu do tradycji, historii i kultury regionu. Kształtują tożsamość i przynależność do naszych małych ojczyzn. Budują jakość życia społecznego i kulturowego w naszym życiu.

Wyróżnione godłem MARKI LOKALNEJ produkty i usługi, spełniają wszystkie standardy i polecane są osobom z obszaru kraju i zagranicy jako wzorcowe 
z terenu dwóch Lokalnych Grup Działania. Laureaci mogą posługiwać się marką w kampaniach reklamowych i materiałach promocyjnych.

Pragniemy również przypomnieć Państwu kto uzyskał tytuł zwycięzcy oraz laureata konkursu "Pomysł na produkt lokalny":
W kategorii: sztuka/rękodzieło/rzemiosło za najlepszy produkt  z obszaru Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” komisja uznała: Pracownię Artystyczną WORKROOM (Gmina Ciasna)  prowadzoną przez Katarzynę Płuciennik. Z kolei Malarstwo Pana Józefa Kotuły (Gmina Mierzęcice) zwyciężyło na terenie LGD „Brynica to nie granica”.

Pozostali laureaci w tej kategorii to: Sylwia Pietrek i jej „Witrażowy upominek”, Jadwiga Rachwał „Mistrzyni szydełkowania”, „Breloczki filcowe – kluska śląska” Moniki Pudykiewicz, „Haft krzyżykowy i decoupage” Gabrieli Sapik, „Biokominek KOSMOS” Piotra Farbowskiego, Ozdoby z papieru – techniką quilling Izabeli Górskiej„ oraz „Woźnickie Ikony”.

W kategorii: produkt spożywczy z terenu LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” za najlepsze uznane zostały  „Połomskie Sery Zagrodowe”  Bernadety Kubackiej (Gmina Tworóg),  a  z obszaru LGD Brynica to nie granica” „Olej słonecznikowy tłoczony na zimno” Bartłomieja Pliczko (Gmina Woźniki).

Wśród laureatów w tej kategorii znalazły się również następujące produkty: „Chleb mieszany pszenno – żytni - Chleb z Tworoga” GS Tworóg, „Domowe wypieki” Ewy Sklorz, „Pierogi śląskie” Karoliny Burdy, Nalewka z czornyj porzeczki z ołminego ogródka” Korneli Bieniek - Kiełbasa , „Dioblina (piwo rzemieślnicze)” Jacka Janoty, „Ciasteczka” Marii Michalskiej, „Kasze jęczmienne” Teresy i Henryka Kensy oraz „Miód z doliny Brynicy i Małej Panwi” Koła Pszczelarzy w Nakle Śląskim.

Zwycięzcą  w trzeciej kategorii: dziedzictwo kulturowe na obszarze LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” został „Zespół folklorystyczny  BRYNICA” (Gmina Miasteczko Śląskie) i  „Zespół Pieśni i Tańca BOBROWCZANIE z Bobrownik” (Gmina Bobrowniki) z terenu LGD „Brynica to nie granica”.

Pozostali laureaci w tej kategorii: „Budynek Fajczarni w Zborowskiem”, „Zespół Pieśni i Tańca Miedarzanie”, „Rodzinne Grzybobranie” Stowarzyszenia Nasze Kalety, „Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku”, „Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Henryka Hampla”, „Kościół Św. Walentego w Woźnikach”, „Kościół Św. Wawrzyńca w Bobrownikach” i  "Dziecięcy Zespół Śpiewaczy Ożarowice”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za liczne przybycie i udział w Gali finałowej konkursu "Pomysł na produkt lokalny”.

 

 

 

 

 

Przeczytaj także