Obudź swoją WENĘ

Szkoła Językowo-Twórcza "Wena” powstała jako odpowiedź na potrzeby klientów, którzy chcą uczyć się języka w nowoczesnej formie. Pani Anna Adamczyk od zawsze chciała otworzyć szkołę,  w której przede wszystkim najważniejsze będzie indywidualne nastawienie do uczniów, niecodzienne podejście do nauki języka, kreatywność  a także wykorzystywanie wielu metod nauczania.

Dowiedz się więcej

"Czuj się jak u siebie w domu"- Toszecka Alberga

Via Regia jest jedną z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpani. Górnośląski odcinek Drogi Św. Jakuba rozpoczyna się w Piekarach Śląskich i zmierza w kierunku Góry Św. Anny przez Radzionków, Repty Śląskie, Zbrosławice, Księży Las, Łubie aż do Toszka, gdzie współcześnie wyznaczono także drogę śląsko-morawską prowadzącą aż do granicy z Austrią.

Dowiedz się więcej

Park Miejski w Pyskowicach w nowej odsłonie

Gmina Pyskowice w ramach pierwszego etapu Zagospodarowania Starego Parku w Pyskowicach zdecydowała się wziąć udział w naborze 01/2016, którego zakres tematyczny dotyczył zwiększenia atrakcyjności turystycznej obszaru. Operacja pt. "Budowa placu zabaw, linarium oraz pergoli w ramach zagospodarowania Parku w Pyskowicach" miała pomóc w osiągnięciu celu przywrócenia świetności Parku Miejskiego, którego wizerunek nie zachęcał do spędzania tam czasu rodzin z dziećmi. Przede wszystkim realizatorom projektu zależało na ukazaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego miejsca oraz, żeby Park miejski stał się ponownie miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Pyskowic.

Dowiedz się więcej

Park Atrakcji Edukacyjno-Ruchowej w Wilkowicach

Wilkowice w gminie Zbrosławice słyną wśród rodzin mieszkających na terenie województwa śląskiego
z Rodzinnego Centrum Rozrywki. W skład kompleksu wchodzą: sala zabaw dla dzieci „Alele”, ośrodek jeździecki „Preria”, Park Przygód i Atrakcji oraz Park Linowy a także Restauracja pod Platanami. Właściciel pan Roland Kosmol zdecydował się na poszerzenie oferty o nowy Park Atrakcji Edukacyjno-Ruchowej. Rozwinięcie dotychczasowej działalności gospodarczej było możliwe dzięki pozyskaniu środków na operacje w ramach poddziałania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Dowiedz się więcej

Nowe wnętrze ze smakiem

Karczma "Koszwice" to kolejny z beneficjentów, który z sukcesem zrealizował operacje w ramach poddziałania
19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej

Praktyczne hobby

Pan Michał z pasji do majsterkowania i pielęgnacji ogrodu postanowił zrobić biznes. Zauważył, że w miejscowości, w której mieszka większość właścicieli nieruchomości samodzielnie wykonuje drobne prace remontowo-budowlane i ogrodowe. To powszechne na Śląsku, gdzie ludzie są pracowici i oszczędni. Z prac remontowo-budowlanych wykonanych samodzielnie czerpią satysfakcję. Z kolei praca w ogrodzie pozwala obcować z naturą i gwarantuje ruch na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej

Rekreacja w Brynku

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Tworóg w partnerstwie z Gminą Tworóg podjęło się budowy kompleksu rekreacyjnego w sołectwie Brynek w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” PROW 2014 – 2020. Inwestycja została zlokalizowana w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Brzeźnica. Teren ten jest otoczony lasem i oddalony od zabudowań oraz przemysłu. Można tam wypocząć w absolutnej ciszy, zakłóconej jedynie śpiewem ptaków. Kompleks obejmuje dużą siłownię zewnętrzną wraz z małą architekturą, przystań wędkarską oraz ciąg dla pieszych.

Dowiedz się więcej

Krok po kroku..

Od wielu lat teren wokół Domu Kultury im. Walentego Roździeńskiego w Koszęcinie wymagał modernizacji. Parking, chodniki i schody zewnętrzne nie były w najlepszym stanie. Pani Renata Pyrek, Dyrektor Domu Kultury w Koszęcinie , dużo czasu spędziła na poszukiwaniu środków na ten cel. W tym czasie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” ogłosiła nabór 04/2016 w zakresie tematycznym: Wzmocnienie kapitału społecznego w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2022. Była to dobra okazja do pozyskania dofinansowania na realizację inwestycji. W związku z tym Pani Renata złożyła do LGD wniosek o przyznanie pomocy. Operacja została wybrana do finansowania i nadszedł czas na realizację planów.

Dowiedz się więcej

Akcja - modernizacja!

Nabór 01/2016 okazał się strzałem w dziesiątkę dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Łagiewnikach Małych. Budynek stojący w samym centrum wioski określany był przez mieszkańców jako „ruina, która psuje wizerunek miejscowości”.

Dowiedz się więcej

Kowal z pasją.

Pan Janusz Kosmała, pochodzący z Gminy Koszęcin, to człowiek z pasją. Już od kilku lat pasjonuje się kowalstwem. Jego przygoda z tą sztuką zaczęła się na początku 2011 roku, od uczestnictwa w XVII Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich w Wojciechowie. W 2013 roku przystąpił do egzaminów czeladniczych i uzyskał tytuł: kowala wyrobów zdobniczych. Tak zrodził się kolejny artysta na terenie naszego LGD, który tworzy prawdziwe artystyczne cuda.

Dowiedz się więcej