Praktyczne hobby

Pan Michał z pasji do majsterkowania i pielęgnacji ogrodu postanowił zrobić biznes. Zauważył, że w miejscowości, w której mieszka większość właścicieli nieruchomości samodzielnie wykonuje drobne prace remontowo-budowlane i ogrodowe. To powszechne na Śląsku, gdzie ludzie są pracowici i oszczędni. Z prac remontowo-budowlanych wykonanych samodzielnie czerpią satysfakcję. Z kolei praca w ogrodzie pozwala obcować z naturą i gwarantuje ruch na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej

Rekreacja w Brynku

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Tworóg w partnerstwie z Gminą Tworóg podjęło się budowy kompleksu rekreacyjnego w sołectwie Brynek w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” PROW 2014 – 2020. Inwestycja została zlokalizowana w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Brzeźnica. Teren ten jest otoczony lasem i oddalony od zabudowań oraz przemysłu. Można tam wypocząć w absolutnej ciszy, zakłóconej jedynie śpiewem ptaków. Kompleks obejmuje dużą siłownię zewnętrzną wraz z małą architekturą, przystań wędkarską oraz ciąg dla pieszych.

Dowiedz się więcej

Krok po kroku..

Od wielu lat teren wokół Domu Kultury im. Walentego Roździeńskiego w Koszęcinie wymagał modernizacji. Parking, chodniki i schody zewnętrzne nie były w najlepszym stanie. Pani Renata Pyrek, Dyrektor Domu Kultury w Koszęcinie , dużo czasu spędziła na poszukiwaniu środków na ten cel. W tym czasie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” ogłosiła nabór 04/2016 w zakresie tematycznym: Wzmocnienie kapitału społecznego w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2022. Była to dobra okazja do pozyskania dofinansowania na realizację inwestycji. W związku z tym Pani Renata złożyła do LGD wniosek o przyznanie pomocy. Operacja została wybrana do finansowania i nadszedł czas na realizację planów.

Dowiedz się więcej

Akcja - modernizacja!

Nabór 01/2016 okazał się strzałem w dziesiątkę dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Łagiewnikach Małych. Budynek stojący w samym centrum wioski określany był przez mieszkańców jako „ruina, która psuje wizerunek miejscowości”.

Dowiedz się więcej

Kowal z pasją.

Pan Janusz Kosmała, pochodzący z Gminy Koszęcin, to człowiek z pasją. Już od kilku lat pasjonuje się kowalstwem. Jego przygoda z tą sztuką zaczęła się na początku 2011 roku, od uczestnictwa w XVII Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich w Wojciechowie. W 2013 roku przystąpił do egzaminów czeladniczych i uzyskał tytuł: kowala wyrobów zdobniczych. Tak zrodził się kolejny artysta na terenie naszego LGD, który tworzy prawdziwe artystyczne cuda.

Dowiedz się więcej

PODZIELIĆ SIĘ PIĘKNEM

Firma ELGrawer działająca na terenie Kochanowic i okolic powstała 19.02.2018 roku. Jak przyznaje Pan Mirosław Gawron, w uruchomieniu usług grawerowania i znakowania znacząco pomogło mu wsparcie uzyskane za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”.

Dowiedz się więcej

Zrozumieć człowieka ...

Pani Ola Szczygieł swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w dzieciństwie. Lubiła wówczas malować, rysować, wykonywać różne rękodzieła, co sprawiało jej niebywałą przyjemność. Następnie robiła gotowym pracom zdjęcia, które zamieszczała na stronie internetowej. Długo szukała życiowej drogi zawodowej, aż wybrała studia na Wydziale Sztuki na częstochowskim UJD, gdzie spośród szerokiej gamy artystycznych dziedzin fotografia stała się jej najlepszym sposobem na wyrażanie siebie. Obecnie prowadzi firmę fotograficzną, która funkcjonuje już od ponad roku, a z jej osiągnieciami i ofertą można się zapoznać na stronie internetowej jej działalności http://www.olaszczygiel.pl.

Dowiedz się więcej

SUKCES!! Podpisanie umowy na projekt współpracy "Stwórzmy Razem Markę Lokalną"

Jest nam bardzo miło poinformować, żę w dniu 15 lutego 2018r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisaliśmy wspólnie z naszym Partnerem LGD „Brynica to nie granica” umowę przyznania pomocy na realizację projektu współpracy pn. „Stwórzmy Razem Markę Lokalną”, realizowanego w ramach poddziałania 19.3 " Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej

Matka Boska Toszecka ponownie ukoronowana

Rok 2017 okazał się przychylnym czasem dla Toszeckiej Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Sukces jaki osiągnęła parafia pozwolił na ponowne ukoronowanie Matki Boskiej Toszeckiej. Tamtejszy Proboszcz Ks. Sebastian Bensz, podjął się wyzwania dotyczącego renowacji widząc w jak złym stanie technicznym jest zabytek znajdujący się na bocznym Ołtarzu Kościoła pw. Matki Boskiej z Dzieciątkiem tzw. Toszeckiej i zaczął szukać wsparcia dla tej pięknej inicjatywy.

 

 

Dowiedz się więcej